Nissan konsekwentnie promuje wizję czystszej, bezpieczniejszej i bardziej przyjaznej dla użytkownika motoryzacji. Kolejnym etapem tych działań jest unikatowy pomysł zaprojektowania i budowy stacji paliw przyszłości.
Przedsięwzięcie będzie realizowane wspólnie z renomowaną międzynarodową pracownią architektoniczną Foster + Partners.
Zobacz także:
W projekcie uczestniczą dwie marki znane z innowacyjności, odważnego wzornictwa i chęci przełamywania konwencji. Tym razem roztaczają one perspektywę adaptacji stacji paliw do wymagań błyskawicznie zmieniającego się świata.
Jako ekspert w dziedzinie projektowania, konstruowania i produkcji samochodów elektrycznych, Nissan postrzega przyszłą infrastrukturę stacji uzupełniania energii jako okazję do integracji z lokalnym otoczeniem i zaangażowania się na jego rzecz w innowacyjny sposób. Na przykład poprzez tworzenie miejsc, które nie tylko zapewniają dostawę energii, ale także sprzyjają podtrzymywaniu więzi między członkami nowoczesnych społeczności.
Zapotrzebowanie na innowacyjne i zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju sieci stacji uzupełniania paliwa rośnie w miarę przestawiania się rynku na alternatywne źródła energii, takie jak elektryczność.
Koncepcja jest powiązana z wizją świata zamieszkałego przez bezemisyjne społeczeństwo intensywnie korzystające z Internetu, w którym autonomiczna jazda jest codziennością. Projekt umożliwi zademonstrowanie wielu zalet inteligentnego ekosystemu pojazdów elektrycznych, w tym dotyczących nie tylko mobilności, ale także możliwości magazynowania energii w akumulatorach i włączenia ich w system przesyłania energii z pojazdów do sieci elektroenergetycznej.
Przez najbliższe miesiące Nissan będzie ściśle współpracował z Foster + Partners, aby jeszcze w tym roku zaprezentować swoją wizję stacji paliw przyszłości.
– Celem naszej współpracy z Nissanem jest zwrócenie uwagi na znaczenie wyzwania, jakim jest ewolucja miast na miarę tempa ich wzrostu. Nowe technologie, alternatywne paliwa oraz zmieniające się trendy w społeczeństwie to czynniki mające ogromny wpływ na otoczenie, w jakim się poruszamy. To oczywiste, że samochody elektryczne staną się powszechnym elementem miejskiego krajobrazu, co stanowi okazję do przeprojektowania stacji paliw na potrzeby przyszłych pokoleń – powiedział David Nelson, dyrektor ds. projektowania w Foster + Partners.
– Nasz obecny model infrastruktury stacji paliw jest przestarzały i czeka go niepewna przyszłość, jeżeli szybko nie zostanie on dostosowany do zmieniających się potrzeb konsumentów. Do 2020 roku po drogach będzie jeździć prawie milion samochodów elektrycznych. Ta inicjatywa to pierwsze przymiarki do analizy zagadnienia transportu w szerszym kontekście – dodał Jean- Pierre Diernaz, dyrektor ds. samochodów elektrycznych w firmie Nissan.
Pomysł nowej wizji stacji paliw pojawił się w związku z rosnącą popularnością samochodów elektrycznych.