NISSAN: ROZPOCZĘŁO SIĘ ODLICZANIE DO WYPRAWY “OD BIEGUNA DO BIEGUNA”

Już za niecały miesiąc Nissan ARIYA wyruszy w pierwszą na świecie wyprawę samochodu elektrycznego z magnetycznego bieguna północnego na biegun południowy.

Zespół odpowiedzialny za projekt wyjaśnia, dlaczego akurat ten model świetnie się do tego nadaje.


Zobacz także:

ALFA ROMEO: ROK 2022 PRZEŁOMOWYM DLA WŁOSKIEJ MARKI

ROZMAITOŚCI


 

Nissan, we współpracy z brytyjskim podróżnikiem Chrisem Ramseyem oraz zespołem śmiałków, podejmie wyzwanie przejechania od bieguna do bieguna. Trasa licząca ponad 27 000 kilometrów prowadzi przez kilka regionów i kontynentów. Zespół będzie podróżował zmodyfikowanym Nissanem ARIYA e-4ORCE, w temperaturze otoczenia zmieniającej się od 30⁰C do 30⁰C.

W marcu 2023 r. małżeństwo – Chris i Julie Ramsey – rozpoczną wyprawę od bieguna do bieguna, czyli z Arktyki, przez Amerykę Północną, Środkową i Południową, na Antarktydę.

Trasa będzie przebiegać przez najbardziej ekstremalne i surowe, a jednocześnie piękne okolice. Od pokrytych śniegiem krajobrazów lodowcowych po zdradliwe górskie podjazdy i rozległe pustynne wydmy. Wyprawa „Od bieguna do bieguna” w Nissanie ARIYA zaprowadzi osoby, które będą śledzić jej przebieg, do zakątków, zapierających dech w piersiach i jak dotąd nieznanych.

Ekspedycja Ramseyów wpisuje się w program Ambition 2030 Nissana i zobowiązanie firmy do działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. W ramach długofalowej strategii wspierania mobilności, Nissan zamierza dostarczać fascynujące pojazdy i technologie poprawiające jakość podróży oraz życia społeczeństwa.

W celu dostosowania do mroźnych, arktycznych i antarktycznych warunków Nissan ARIYA e 4ORCE zostanie wyposażony w specjalnie zaprojektowane, wytrzymałe elementy nadwozia, które wraz z ulepszonymi kołami, oponami i elementami zawieszenia umożliwią przemierzanie ekstremalnego terenu.

e 4ORCE to najbardziej zaawansowana technologia napędu na cztery koła Nissana, która precyzyjnie zarządza przenoszeniem mocy i parametrami hamowania, aby zapewnić większą płynność i stabilność prowadzenia. System zapewnia większe poczucie pewności za kierownicą. Precyzyjnie kontroluje zadany kierunek jazdy na dowolnej nawierzchni, w tym na mokrych i pokrytych śniegiem drogach, bez konieczności zmiany stylu jazdy czy interwencji kierowcy.

Z uwagi na nieprzewidywalność warunków i ogrom przedsięwzięcia dokładna data rozpoczęcia wyprawy Ramseya zostanie wyznaczona z dnia na dzień. Trudna i ciągle zmieniająca się pogoda w połączeniu z równie trudnymi i nieprzewidywalnymi warunkami jazdy pozwala na określenie daty wyjazdu jedynie w przybliżeniu – na tydzień rozpoczynający się 20 marca. Ekspedycja rozpocznie się wtedy, gdy warunki będą najbardziej odpowiednie.