W czerwcu ubiegłego roku, z okazji 50. rocznicy udziału Nissana w Rajdzie Safari, zaprezentowano wizualizacje koncepcyjnego Nissana JUKE Rally Tribute.
Dziś model ten nabrał realnych kształtów.
Zobacz także:
JUKE Hybrid Rally Tribute przeszedł od etapu deski kreślarskiej do gotowego do jazdy pojazdu. Unikatowy egzemplarz powstał w odpowiedzi na niezwykle pozytywne reakcje, z jakimi spotkały się oryginalne szkice koncepcyjne. Prezentacja samochodu poprzedza europejską premierę Nissana JUKE Hybrid, która została zaplanowana na lato tego roku. Pod maską prototypu znalazł się hybrydowy zespół napędowy z wersji produkcyjnej.
Decyzję o zbudowaniu modelu JUKE Hybrid Rally Tribute wyjaśnia Coralie Musy, wiceprezes ds. marki i doświadczenia klienta w regionie AMIEO: JUKE Hybrid Rally Tribute reprezentuje nasz optymizm i niekonwencjonalny sposób myślenia. Obecnie przygotowujemy się do nowego, fascynującego rozdziału w historii modelu JUKE, bo już latem tego roku wprowadzimy do sprzedaży jego nową, hybrydową odmianę. Model nie tylko będzie charakteryzował się poprawionymi osiągami i wydajnością, lecz także zapewni emocje i zwinność, jakich klienci oczekują od naszego kultowego crossovera. JUKE Hybrid Rally Tribute pokazuje, ile radości może dać jazda samochodem hybrydowym.
Zaawansowany hybrydowy zespół napędowy
Wykorzystanie w prototypie zespołu napędowego z nowego Nissana JUKE Hybrid podkreśla zarówno zwiększone osiągi wersji produkcyjnej, jak i jego lepszą sprawność energetyczną i niższą emisję.
W skład zespołu napędowego wchodzi stworzony przez Nissana zaawansowany silnik spalinowy nowej generacji, zaprojektowany specjalnie do pracy w układzie hybrydowym. Rozwija on moc 69 kW (94 KM) i zapewnia moment obrotowy na poziomie 148 Nm.
Za napęd elektryczny odpowiada główny silnik elektryczny o mocy 36 kW (49 KM) i momencie obrotowym 205 Nm. Zastosowano także 15‑kilowatowy wysokonapięciowy prądnico-rozrusznik, a źródłem energii jest chłodzony cieczą akumulator o pojemności 1,2 kWh. Zespół rozwija moc o 25% większą niż aktualnie stosowany w tym modelu silnik benzynowy i cechuje się mniejszym zużyciem paliwa – nawet o około 40% w cyklu miejskim oraz 20% w cyklu mieszanym (dane w trakcie homologacji).
Inteligentna, automatyczna skrzynia biegów
Ważnym elementem zapewniającym przyjemność z jazdy jest zastosowana również w produkcyjnej wersji Nissana JUKE Hybrid zaawansowana przekładnia o wielu trybach pracy i obniżonym tarciu wewnętrznym. Umożliwia optymalne wykorzystanie osiągów silnika elektrycznego, spalinowego lub obu jednocześnie.
W celu zmniejszenia tarcia w skrzyni biegów – inspirowanej rozwiązaniami stosowanymi w sportach motorowych – zamiast konwencjonalnych synchronizatorów zastosowano sprzęgła kłowe do przełączania czerech biegów przy napędzie spalinowym i dwóch przy napędzie elektrycznym. Temu samemu celowi służy wyeliminowanie tradycyjnego sprzęgła. Samochód rusza z miejsca zawsze w trybie elektrycznym. Dwa silniki elektryczne synchronizują zmianę przełożeń i zapewniają płynne, jednostajne i szybkie przyspieszenie.
Pracą skrzyni biegów steruje rozbudowany algorytm, który zarządza zmianą przełożeń, doładowywaniem akumulatora oraz działaniem zaawansowanej szeregowo-równoległej konstrukcji układu. Zespół napędowy może płynnie przełączać się pomiędzy różnymi trybami działania układu hybrydowego (szeregowym, równoległym lub szeregowo-równoległym), w zależności od zapotrzebowania na przyspieszenie i moc, bez udziału kierowcy.
Modyfikacje inspirowane rozwiązaniami z samochodów rajdowych
Podobnie jak w samochodzie koncepcyjnym Gripz zaprezentowanym w 2015 roku na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie, czyli przed wprowadzeniem modelu JUKE drugiej generacji, tym razem również nie zabrakło stylistycznych motywów inspirowanych kultowym Datsunem 240Z, który pół wieku temu rywalizował w pustynnym rajdzie.
Najbardziej widoczną modyfikacją są powiększone nadkola, pod którymi musiały zmieścić się specjalne opony terenowe. Dodatkowe światła na masce silnika i dachu przypominają natomiast analogiczne elementy sprzed 50 lat.
Czarna pokrywa silnika i obręcze kół w tym samym kolorze wizualnie nawiązują do modelu z 1971 roku, który brał udział w Rajdzie Safari. Loga sponsorów z epoki oraz numer 11 również nawiązują do rajdowego 240Z, podobnie jak dodatkowe osłony pod przednim i tylnym zderzakiem chroniące podwozie samochodu. Wzmocnione zawieszenie o wydłużonym skoku nie tylko nadaje modelowi Juke Hybrid Rally Tribute wyjątkową sylwetkę, lecz także ułatwia poruszanie się w trudnym terenie, do czego został zaprojektowany. Opony o wymiarach 265/70 R16 zapewniają bardzo dobrą przyczepność nawet w najtrudniejszych warunkach.
We wnętrzu zamontowano klatkę bezpieczeństwa z profili rurowych, która wzmacnia konstrukcję i zapewnia ochronę w razie wypadku podczas jazdy z dużą prędkością po pustynnych bezdrożach. W miejscu tylnych siedzeń znajdują się dodatkowe koła zapasowe, a czteropunktowe pasy bezpieczeństwa skutecznie utrzymują kierowcę i pilota w fotelach.
Pozostałe modyfikacje wnętrza to niezbędna w samochodzie rajdowym gaśnica, interkom ze słuchawkami ułatwiający komunikację między kierowcą i pilotem, kierownica pokryta alcantarą oraz długa i poręczna dźwignia hydraulicznego hamulca ręcznego.
W ramach elektryfikacji oferty Nissan wprowadzi w tym roku wyjątkowo dużo nowych zelektryfikowanych zespołów napędowych i modeli. Oprócz nowego JUKE Hybrid będzie to również innowacyjny układ napędowy e‑POWER w Nissanie Qashqai. Przyjmujemy już zamówienia na nowego, flagowego elektrycznego crossovera-coupé Ariya. Nieco później, ale również jeszcze w bieżącym roku, rozpocznie się sprzedaż elektrycznego dostawczego Nissana Townstar. W drugiej połowie roku wprowadzimy też zupełnie nową generację crossovera X‑Trail – powiedziała Coralie Musy.
W ramach projektu Juke Hybrid Rally Tribute, zgodnie z koncepcją zapewniania sportowych emocji z zachowaniem przyjaznego środowisku podejścia, w zespole napędowym pojazdu wykorzystano płyny eksploatacyjne do silników elektrycznych (e‑fluids) oraz biopaliwa dostarczane przez firmę Shell, partnera Nissana w Rajdzie Safari w 1971 roku.
Nissan w Rajdzie Safari
W 1971 roku za kierownicą legendarnego Datsuna 240Z, który zwyciężył niezwykle wymagający Rajd Safari, zasiadł Edgar Herrmann pilotowany przez Hansa SchUllera. Rajd był bezapelacyjnym sukcesem Nissana: 240Z zajęły odpowiednio drugie i siódme miejsce. Ponadto, było to drugie z rzędu zwycięstwo marki w tym rajdzie.
Nisko zawieszony 240Z z napędem na tylne koła wyposażony był w rzędowy sześciocylindrowy silnik o pojemności 2,4 l i mocy 210 KM. Zwycięski samochód został odrestaurowany w 2013 roku. Obecnie stanowi część kolekcji dziedzictwa motoryzacyjnego Nissana znajdującej się w Zamie, w japońskiej prefekturze Kanagawa, niedaleko centrali marki.