Nissan poinformował o powołaniu nowej eksperckiej Rady Doradczej, której zadaniem jest rozszerzenie debaty nad inteligentną mobilnością poza branżę motoryzacyjną w Europie.
Rada Doradcza ds. Inteligentnej Motoryzacji (Intelligent Motoring Advisory Board) – której pierwsze posiedzenie odbyło się w londyńskim gmachu Crystal, jednym z pierwszych na świecie budynków zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju – zrzesza menedżerów reprezentujących różne branże.
Zobacz także:
Zajmują się oni zagadnieniem zaliczonym do fundamentalnych wyzwań współczesności: przyszłością mobilności oraz stworzeniem bardziej „inteligentnych” i czystszych warunków życia.
Posiedzeniu Rady, na czele której stoi Gareth Dunsmore, szef działu samochodów elektrycznych w Nissan Europe, przewodniczył niezależny i wybitny komentator w dziedzinie technologii i nauki, Stephen Pritchard. Rada złożona z 12 członków z całej Europy, reprezentujących szereg firm i organizacji, takich jak Europejska Fundacja Klimatyczna, Frost & Sullivan i Ecotricity, będzie spotykać się dwa razy do roku w ramach bieżącej współpracy partnerskiej i programu działań.
– W firmie Nissan nie poprzestajemy na biernym obserwowaniu, jak nasze miasta stają się coraz bardziej rozbudowane i zatłoczone, a nadmiar pojazdów nie mieści się na ulicach. Sprzedawanie samochodów nie sprowadza się już do samej transakcji. Samochody wywierają zasadniczy wpływ na kształt miast i na nasz sposób życia. Dzięki nowym technologiom i innowacjom w dziedzinie napędów nowe rozwiązania w zakresie mobilności mogą sprawić, że nasze życie stanie się bardziej „inteligentne” i lepiej skomunikowane. Dlatego z entuzjazmem rozpoczynamy działania w ramach Rady Doradczej ds. Inteligentnej Motoryzacji, mając nadzieję, że przyłączą się do nas inne podmioty z branży – skomentował inaugurację działalności Rady Gareth Dunsmore.
Głównymi tematami posiedzenia inauguracyjnego były inteligentna motoryzacja i zagadnienie miast połączonych. Mimo że Rada Doradcza została zwołana przez firmę Nissan, pozostaje ona niezależną grupą ekspertów. Jej głównym celem jest zapewnienie otwartej przestrzeni dla liderów, umożliwiającej wymianę pomysłów w poszukiwaniu rozwiązań w zakresie mobilności, które mogłyby zmienić sposób życia ludzi. Dziś mogą to być samochody elektryczne, ale grupa będzie także badać inne opcje, jakie pojawią się w przyszłości.
Nissan w masowej produkcji posiada samochody elektryczne: osobowy LEAF i dostawczy e‑NV200.