NISSAN: AUTA AUTONOMICZNE PRZYNIOSĄ WIELKIE ZYSKI GOSPODARCE

niss_autonom1

Najbardziej kompleksowe z przeprowadzonych w Europie badań nad koncepcją jazdy autonomicznej w kontekście postaw konsumentów i polityki rządów ukazuje ekonomiczne i społeczne możliwości nowej technologii motoryzacyjnej.

Po raz pierwszy przedstawiono rzeczywiste skutki finansowe i społeczne wprowadzenia pojazdów autonomicznych na europejskie drogi wraz z ujawnieniem przez firmę Nissan wyników jednego z najbardziej kompleksowych badań, jakie dotychczas opracowano na ten temat.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Freeing the Road: Shaping the future for autonomous vehicles (Uwolnić drogi: kształtowanie przyszłości pojazdów autonomicznych) to niezależny raport przygotowany przez think tank Policy Network. Został on wykonany na zlecenie Nissan Europe w celu przeanalizowania zarówno społecznych, jak i ekonomicznych możliwości, jakie otwierają technologie jazdy autonomicznej.

Raport zwraca również uwagę na najważniejsze działania, jakie muszą zostać podjęte przez rządy i organy regulacyjne w celu uporania się z problemami natury technicznej i społecznej, związanymi z jazdą autonomiczną. Koncentrując się na Niemczech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, raport ten zwraca uwagę na najważniejsze elementy debaty politycznej nad pojazdami autonomicznymi i ocenia możliwe skutki gospodarcze dla całego regionu europejskiego.

Nowa, niezależna analiza ekonomiczna pokazuje, że pojazdy autonomiczne zaczną przynosić w nadchodzących dekadach dodatkowe 0,15 proc. rocznego wzrostu gospodarczego w Europie. W rezultacie produkt krajowy brutto w państwach Unii Europejskiej (UE-28) będzie, w ujęciu skumulowanym, o 5,3 proc. wyższy w 2050 roku niż obecnie i do tego czasu pojazdy autonomiczne przyniosą wzrost PKB łącznie o 17 bilionów Euro.

– Ten niezależny raport zwraca uwagę, że jesteśmy w samym środku rewolucji społeczno- ekonomicznej. Pokazuje, że technologia autonomicznej jazdy będzie miała zasadniczy wpływ nie tylko na branżę motoryzacyjną, ale również na całą gospodarkę i społeczeństwa Europy, oraz że potrzebne jest przywództwo w tym zakresie na wszystkich szczeblach władzy państwowej i samorządowej. Firma Nissan jest przekonana, że uzyskanie pełnych korzyści, jakie dają technologie jazdy autonomicznej, wymaga zapoznania się przez rządy i samorządy terytorialne w całej Europie z ustaleniami raportu, ich zgodnej współpracy z branżą motoryzacyjną, oraz że odgrywają one ważną rolę w urzeczywistnieniu nowej ery w technologii – powiedział Paul Willcox, prezes Nissan Europe.

Raport znajduje poparcie w kompleksowym, ogólnoeuropejskim badaniu, które pokazało opinie respondentów na temat głównych korzyści wynikających z jazdy autonomicznej. Przeprowadzona wśród 6000 dorosłych osób w sześciu krajach europejskich ankieta The Nissan Social Index: Consumer attitudes to autonomous drive (Indeks Społeczny Nissana: postawy konsumentów względem systemów autonomicznej jazdy) pokazała, że:

– poprawa mobilności jest uważana za jedną z największych zalet samochodów autonomicznych (58 proc.);
– ponad połowa (52 proc.) respondentów twierdzi, że największym pozytywnym skutkiem dla społeczeństwa byłoby zmniejszenie liczby wypadków będących następstwem błędu człowieka;
– mniejszą liczbę wypadków samochodowych i niższy poziom stresu oceniono jednakowo jako największe korzyści zdrowotne (56 proc.);
– 81 proc. respondentów przyznaje się do wykonywania innych czynności podczas jazdy. Korzyścią wynikającą z samochodów autonomicznych jest możliwość robienia czegoś innego podczas podróżowania autem (50 proc.);
– 23 proc. osób planujących zakup samochodu w perspektywie 5 lub więcej lat, rozważa możliwość zakupienia samochodu autonomicznego.

– Z opublikowanego badania jasno wynika, że decydenci polityczni w całej Europie muszą potraktować priorytetowo politykę związaną z pojazdami autonomicznymi w celu stworzenia sprzyjającego otoczenia, w którym technologia ta będzie mogła rozkwitać. By nastąpił pełny rozwój nowej ery mobilności, której chcą ludzie, musimy mieć odpowiednie do tego otoczenie prawne. Zdecydowanie zachęcamy decydentów politycznych do kontynuowania współpracy z przemysłem, abyśmy mogli wspólnie urzeczywistnić w Europie wymienione tu liczne korzyści ekonomiczne – dodał Willcox.