Niewidomi doświadczą i nauczą się prawidłowych reakcji, podczas awaryjnego hamowania wewnątrz i na zewnątrz samochodu, ułożenia ciała w momencie nagłych zdarzeń, ale przede wszystkim nauczą się prawidłowej prewencji bezpiecznego podróżowania.
To tylko niektóre elementy sobotniego wydarzenia w podwarszawskich Laskach uświadamiającego niewidomych i niedowidzących jakie zagrożenia, ale i możliwości daje dzisiejsza motoryzacja oraz co najważniejsze jak na nie reagować i odpowiednio wcześniej rozpoznawać.
Zobacz także:
Już w najbliższą sobotę, 22 kwietnia w godzinach 10:00- 14:00 odbędzie się pierwsze na taką skalę szkolenie motoryzacyjne dla podopiecznych i wychowawców Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach (www.laski.edu.pl). Nauka obejmie zarówno teoretyczne jak i praktyczne szkolenie motoryzacyjne, dostosowane do wieku i obecnych doświadczeń podopiecznych (jedni nie mieli okazji dokładnie poznać jeszcze jakie samochód ma kształty i funkcje, a inni jeździli nawet gokartami, z podwójną kierownicą).
Chodzi o takie elementy podróży samochodem jak chociażby prawidłowe zapięcie pasów, np. niewidomym dzieciom z trudem przychodzi dokładne sprawdzenie czy pasy bezpieczeństwa nigdzie się nie zagięły lub nie zawinęły oraz nie zawsze mają świadomość dlaczego takie szczegóły są aż tak ważne. Kolejne to m.in. ułożenie wszelkich elementów w pojazdach, w tym także w autokarze, które mogą zamienić się w pocisk w momencie wypadku.
Wychowankowie doświadczą jak długa jest droga hamowania nawet nowoczesnych samochodów oraz jakie zagrożenia się z tym wiążą, a szczególnie dla pieszych. Szkoleni dowiedzą się jak rozpoznać że taka sytuacja w ogóle ma miejsce oraz jak wówczas reagować. Te i inne zasady zachowania w podróży, nie tylko samochodowej, ale także pieszej lecz na styku z motoryzacją będą namacalnie sprawdzane przez podopiecznych Towarzystwa w Laskach.
W celu lepszego dotarcia do wychowanków, wydarzenie zostało poprzedzone odpowiednim przygotowaniem kadry kierowniczej i wychowawczej Ośrodka. Nauczyciele i kierownicy poszczególnych jednostek wychowawczych przeszli wstęp do kursu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Szkolenie było zarówno teoretyczne, jak i praktyczne na płycie poślizgowej oraz z użyciem symulatorów zderzeń a także dachowania.
Przygotowanie to zostało przeprowadzone w profesjonalnym, posiadającym ponad 20-letnie doświadczenie, Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy na warszawskim Bemowie. Całość przedsięwzięcia jest realizowana przez Automobilklub Polski (www.automobilklubpolski.pl ) i jego członków gdzie wszyscy wspomniani pracują przy tym projekcie charytatywnie.
Szkolenie to jest początkiem cyklu planowanych i już przygotowywanych kursów dla większej liczby niepełnosprawnych i ich opiekunów oraz nauczycieli i wychowawców. Jednak aby całe przedsięwzięcie, tj. kolejne, już przewidziane szkolenia mogły się odbyć, poszukiwane są obecnie środki od ew. sponsorów.