NIE SPIESZ SIĘ NA WAKACJE – DOJEDŹ BEZPIECZNIE

renault_67_1

Rozpoczął się sezon urlopowy, co oznacza, że Polacy będą pokonywać często setki kilometrów w swoich autach, aby dotrzeć na upragniony wypoczynek.

Podczas długich podróży, zwłaszcza w okresie letnim łatwo o zmęczenie, zdenerwowanie i brak skupienia. Do tego dochodzi pokusa szybszego dotarcia do celu, co skutkuje przekraczaniem dopuszczalnej prędkości.


Zobacz także:

BEZPIECZEŃSTWO


 

Jak bezpiecznie dojechać na wyczekiwany urlop radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Noga z gazu
Pośpiech nie jest dobrym doradcą, zwłaszcza że przekraczając dopuszczalną prędkość ryzykujemy zdrowie zarówno swoje, jak i pasażerów oraz wszystkich uczestników ruchu. Pamiętajmy, że grozi nam nie tylko wypadek, ale także wysoki mandat.

– Niestety policyjne statystyki pokazują, że wakacyjne miesiące są najgorsze pod względem liczby wypadków ze wszystkich miesięcy w roku. Tym bardziej myślmy o tym, aby jadąc na wypoczynek ograniczyć prędkość i zachować ostrożność. Pamiętajmy, że za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h możemy zapłacić mandat w wysokości ponad 1000 złotych i stracić prawo jazdy na 3 miesiące – powiedział Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Wypocznij przed jazdą
Zmęczenie zmniejsza koncentrację i wydłuża czas potrzebny na reakcję, a to przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy.

– Konieczne są postoje, które należy robić co 2-3 godziny. Podczas długiej podróży w aucie powinno jechać przynajmniej dwóch kierowców. Jeśli nie ma nikogo, kto mógłby nas zmienić za kierownicą, warto pomyśleć o takim rozplanowaniu trasy, abyśmy mieli czas na długi odpoczynek lub nocleg – radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Przed planowaną podróżą kierowca powinien dobrze wypocząć, a godziny jazdy najlepiej dostosować do swojego rytmu dnia, unikając pór, kiedy najczęściej odczuwamy senność. Dodatkowo warto pamiętać, że niewskazane jest spożywanie obfitych posiłków, gdyż wzmagają one uczucie senności.

Odłóż telefon
Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy jest bardzo niebezpieczne i potrafi zupełnie rozproszyć uwagę kierowcy. Dlatego należy unikać sięgania po telefon podczas jazdy oraz do minimum ograniczać czynności takie jak regulowanie radia czy nawigacji, aby nie odrywać wzroku od drogi, a rąk od kierownicy. W takich sytuacjach poprośmy o pomoc pasażerów. Ci jednak także powinni zachowywać się odpowiednio i nie powinni dekoncentrować kierowcy poprzez angażowanie go w absorbującą rozmowę czy pokazywanie widoków.

Przygotuj samochód
Przed podróżą należy upewnić się, że samochód jest w dobrym stanie technicznym i wystarczająco sprawny, abyśmy mogli wyruszyć nim w drogę.

– Nie zapominajmy o tak podstawowych rzeczach jak: stan opon, poziom oleju, sprawność świateł i wycieraczek. Ponadto warto sprawdzić stan płynów eksploatacyjnych i w razie konieczności zlecić ich wymianę bądź uzupełnienie – radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

– Dodatkowo możemy zrobić przegląd klimatyzacji, po to aby nie martwić się o komfort podczas jazdy w upalne dni.

Co kraj to obyczaj
Jeśli planujemy zagraniczną podróż, przed wyjazdem należy zapoznać się z przepisami panującymi w krajach, przez które będziemy przejeżdżać.

– Niewiedza nie zwalnia kierowców z odpowiedzialności za złamanie przepisów drogowych i może powodować zagrożenie. Pamiętajmy, że występują różnice graficzne w znakach drogowych, różne mogą być ograniczenia prędkości oraz wymogi dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu – podpowiadają trenerzy.