Tak zwany eco driving zdobywa coraz większą popularność wśród kierowców, którzy są świadomi, że jazda samochodem ma wyraźny wpływ na środowisko.
Co najważniejsze, w przeciwieństwie do innych motoryzacyjnych nowinek ekologiczny styl jazdy nie wiąże się z zakupem drogich gadżetów – wystarczy poznać kilka prostych zasad, aby z teorii stał się on praktyką.
Zobacz także:
W czasach rosnącej emisji dwutlenku węgla oraz groźnego dla zdrowia smogu jazda samochodem przyjazna środowisku to jeden z niewielu sposobów na to, aby poruszać się po mieście szybko, wygodnie i uczciwie wobec środowiska. Jednak dla części kierowców jeżdżących w ten sposób to nie ekologia okazuje się najważniejsza – zdaniem wielu specjalistów stosowanie się do zasad eco drivingu pozwala zmniejszyć zużycie paliwa aż o 25 proc. Dzieje się tak dlatego, że cały styl jazdy podporządkowany jest właśnie zmniejszeniu spalania paliwa.
Jak jeździć ekologicznie?
Podstawową technikę służącą do tego celu stanowi hamowanie silnikiem. Polega ono na odpowiednim operowaniu biegami w taki sposób, aby samochód zwalniał poprzez zmniejszanie obrotów, a nie stosowanie układu hamulcowego, który zużywa benzynę lub gaz. W praktyce przebiega ono w następujący sposób: gdy obroty silnika zbliżają się do 1500 na minutę, wciska się sprzęgło, zmniejsza bieg i puszcza sprzęgło.
Wówczas samochód zaczyna hamować samoistnie. Hamowanie silnikiem wymaga przewidywania sytuacji na drodze i wysokiego stopnia koordynacji, dlatego jest to technika jazdy samochodem przeznaczona dla doświadczonych kierowców.
Kierowcy, którzy chcą zaoszczędzić na paliwie, powinni również pomyśleć o usunięciu boksów dachowych oraz niepotrzebnych elementów bagażnika wówczas, gdy z nich nie korzystają. Jak wskazują badania, jazda samochodem z dodatkowym obciążeniem zwiększa zużycie paliwa o nawet 10 proc. W sezonie wiosennym i letnim warto także zrezygnować z klimatyzacji i chłodzić pojazd dzięki otwartym oknom – oczywiście na tyle, na ile jest to możliwe w danych warunkach pogodowych.
Takie rozwiązanie jest funkcjonalne jedynie przy średnich prędkościach (mniej niż 80 km/h), ponieważ powietrze wpadające do wnętrza rozpędzonego samochodu stanowi dodatkowy balast.
Ekonomiczna jazda = ekologiczna jazda
Jazda samochodem zgodna z eco drivingiem polega jednak przede wszystkim na wykształceniu w kierowcy nawyków i zasad, do których będzie się stosował. Należy np. zmieniać biegi w momencie, w którym obroty silnika mieszczą się między 2000 a 2500 na minutę. Podróż pojazdem powinna również przebiegać płynnie, bez gwałtownych przyśpieszeń, które zwiększają zużycie paliwa. Warto także pamiętać, że najbardziej ekonomiczna prędkość z punktu widzenia zużycia paliwa to 85– 100 km/h.
Co ważne, hamowanie silnikiem i szereg innych technik eco drivingu będą skuteczne pod warunkiem, że zadbamy o stan techniczny samochodu. Na oszczędną i ekologiczną jazdę mają bowiem wpływ takie czynniki, jak prawidłowe ciśnienie w oponach, sprawna instalacja elektryczna w pojeździe oraz dostosowanie opon do pory roku.
Źródło: www.feuvert.pl