Michelin pracuje nad wdrożeniem do produkcji przemysłowej odnawialnego izoprenu, który będzie można zastosować do wytwarzania opon i innych produktów gumowych.
Michelin realizuje ten ekologiczny projekt z firmą Amyris, do konsorcjum dołączyła właśnie firma Braskem. Wspólne prace umożliwią Michelinowi zdobycie dodatkowego źródła poly-izoprenu wykorzystywanego do produkcji wysokiej jakości opon.
Zobacz także:
Będzie to surowiec wysokiej klasy, ale jednocześnie przyjazny dla środowiska. Braskem to jedna z największych firm petrochemicznych działająca na obu kontynentach amerykańskich, a także światowy lider w produkcji biopolimerów. Dzięki doświadczeniu tego gracza konsorcjum Michelin, Amyris oraz Braskem przyspieszy prace nad wykorzystaniem cukrów roślinnych, np. tych zawartych w trzcinie cukrowej i surowcach celulozowych, do produkcji odnawialnego izoprenu.
– Braskem ma wszystkie atuty, by dołączyć do wspólnego projektu realizowanego z Michelin. Dzieląc się swoim doświadczeniem, wspiera naszą wizję zmian w przemyśle chemicznym, który ma produkować przyjazne dla środowiska produkty zapewniające najwyższe osiągi – powiedział John Melo, prezes Amyris.
– Jest nam niezmiernie miło powitać w zespole tworzonym dotychczas przez Michelin i Amyris nowego silnego przemysłowego partnera. Doświadczenie firmy Braskem w połączeniu z biotechnologiczną wiedzą Amyris i przy wsparciu Michelin pozwoli na realizację naszych długookresowych celów w zakresie pozyskania przyjaznych dla środowiska materiałów wykorzystywanych w przemyśle oponiarskim – powiedział Jean- Christophe Guerin, szef działu surowców Michelin.
Współpraca z Amyris i Braskem to kolejna inicjatywa Michelin na rzecz produkcji opon przyjaznych środowisku. Wcześniej spółka informowała o projekcie BioButterfly związanym z produkcją ekologicznej gumy, a ostatnio również o pracach nad technologiami recyklingu opon TREC Regeneration oraz TREC Alcohol.