Lexus RZ jest pierwszym zbudowanym od podstaw samochodem elektrycznym marki.
Auto, które powstało na platformie e-TNGA, wyróżnia się nie tylko innowacyjnymi technologiami, ale też stylistyką, która daje wskazówki, jak będą wyglądać kolejne modele Lexusa. RZ został stworzony w oparciu o najnowsze koncepcje stylistyczne marki, a wszystkie elementy zaprojektowano tak, by podkreślały zalety elektrycznego napędu. Wysoka jakość wykonania i przywiązanie do detali to jedne z priorytetów designerów. Stylistyka modelu RZ odzwierciedla jego dynamikę, przyjemność prowadzenia oraz charakterystyczny dla Lexusa komfort. Tak powstało auto, które otwiera nowy rozdział w stylistyce marki.
Zobacz także:
LEXUS: UX I NX NAJPOPULARNIEJSZYMI MODELAMI MARKI W EUROPIE
Projekt przodu auta to zupełnie nowa jakość w stylistyce Lexusa. W związku z brakiem silnika spalinowego maska została obniżona, a liczba wlotów powietrza zredukowana. Przez ostatnią dekadę modele Lexusa wyróżniały się kształtem osłony chłodnicy. W RZ ten trapezoidalny kształt otrzymał trójwymiarowość i został wpisany w linię nadwozia. Większa swoboda w projektowaniu umożliwiła stworzenie bardziej muskularnych sekcji bocznych. To wrażenie potęguje też opcjonalne dwukolorowe nadwozie.
Patrząc na Lexusa RZ z boku widać, jak projektanci połączyli przestronną kabinę z dynamicznym charakterem auta elektrycznego. Duży rozstaw osi oraz krótkie zwisy podkreślają obszerne wnętrze, a linia dachu sugeruje dużą przestrzeń nad głowami pasażerów. Sylwetka auta jest dynamiczna – od nisko poprowadzonej maski przez muskularne sekcje boczne po mocno zarysowany tył. Do tego, szeroko rozstawione koła przednie i tylne wzmacniają poczucie pewności prowadzenia. „Kształt karoserii miał dokładnie odwzorowywać wszystkie najważniejsze cechy nowego napędu na cztery koła DIRECT4” – wyjaśnia Daichi Kimura, główny projektant Lexusa RZ.
Tworząc nowego Lexusa RZ, ogromną wagę przywiązano do detali, które wpływają na osiągi auta. Wiele elementów było pieczołowicie sprawdzanych pod kątem wydajności aerodynamicznej i przepływów powietrza, co ma swoje odzwierciedlenie w kształcie karoserii. Zdolność do szybkiego przemieszczania się podkreślają przednie wloty powietrza, smukła, zwężająca się linia nadwozia, linia okien poprowadzona równolegle do płyty podłogowej czy tylny spojler, który składa się z dwóch oddzielnych elementów umieszczonych za słupkami C. Zgodnie z koncepcją stylistyczną Lexusa ich projekt spełnia zarówno swoje funkcje, jak i jest estetycznym wyróżnikiem modelu.