KNM 2024: CORAZ WIĘCEJ SAMORZĄDÓW W PROGRAMIE EV CITY POWERED BY VOLVO

Program eV City powered by Volvo, którego inauguracja miała miejsce w maju 2024, cieszy się rosnącym zainteresowaniem samorządów w całej Polsce.

W ciągu kilku miesięcy do programu, skupiającego się na rozwoju elektromobilności, dołączyło 5 samorządów, a rozmowy z kolejnymi trwają.


Zobacz relacje:

KNM 2024: CUPRA ZAPREZENTUJE ELEKTRYCZNE MODELE BORN I TAVASCAN
 

UŻYTKOWE


 

Pierwsza edycja programu obejmie 35 miast na terenie całej Polski, gdzie powstanie 130 stacji ładowania pojazdów elektrycznych O znaczeniu współpracy biznesu z lokalnymi władzami w kontekście rozwoju infrastruktury szybkiego ładowania mówił na Kongresie Nowej Mobilności Emil Dembiński, Managing Director Volvo Car Poland.

Volvo napędza zmiany w elektromobilności

Program eV City powered by Volvo ogłoszony został w połowie maja 2024. Jego ideą jest promocja elektromobilności poprzez rozbudowę infrastruktury stacji szybkiego ładowania oraz poprawa jakości życia mieszkańców, szczególnie w zakresie zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza. W ramach projektu, na terenie Polski powstanie 130 dwustanowiskowych stacji szybkiego ładowania o mocy 175kW oraz zrealizowane zostaną lokalne inicjatywy mające na celu ochronę środowiska.

Jak wskazują dane z raportu „Infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych w polskich miastachPolskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności z 2024, którego partnerem jest Volvo, miejska infrastruktura ładowania w Polsce rozwija się zbyt wolno. Szczególnie w najpopularniejszym wśród kierowców samochodów elektrycznych segmencie DC – w 19 z 37 największych miast w Polsce udział ogólnodostępnych, szybkich punktów ładowania DC nie przekracza 20%, a w 11 z 37 największych miast w Polsce liczba ogólnodostępnych punktów ładowania DC nie przekracza 10. W sumie, na terenie całego kraju, liczba stacji szybkiego ładowania wynosi ok. 300, z czego 34 zostało zainstalowanych przez dealerów Volvo. Dodatkowym problemem jest także mała gęstość sieci i tzw. „białe plamy” na mapie stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Zbudowanie efektywnej sieci szybkiego ładowania dla wszystkich kierowców to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga dużego zaangażowania na wielu szczeblach. Droga do mobilnej ewolucji jest długa i nie można przejść jej w pojedynkę. Dlatego stworzyliśmy eV City powered by Volvo, platformę współpracy między biznesem a samorządami – podkreśla Emil Dembiński, Managing Director, Volvo Car Poland i dodaje – Jestem głęboko przekonany, że tylko wspólne działania pozwolą nam zrealizować nasz nadrzędny cel, jakim jest poprawa jakości życia mieszkańców Polski.

Za swój wkład w promowanie elektromobilności, Volvo odebrało także 24 września br. nagrodę za markę roku od EV Klub Polska, największego w Polsce i regionie CEE klubu użytkowników samochodów elektrycznych.

Efektywne zarządzanie mobilnością – wspólne wyzwanie biznesu i samorządów

Na Kongresie Nowej Mobilności (24-26 września), największej konferencji branżowej dotyczącej szeroko pojętego rynku zeroemisyjnego transportu w Europie, dyskutowano m.in. o znaczeniu współpracy przedstawicieli biznesu z władzami samorządowymi w zakresie propagowania elektromobilności. Jak podkreślił w jednym z paneli dyskusyjnych Emil Dembiński, Polska jest nadal daleko w tyle za Europą pod względem korzystania z samochodów elektrycznych. W Polsce „elektryki” stanowią zaledwie ok. 3% rynku, podczas gdy w Europie jest to już ok. 10-15%. Główną barierą w rozwoju elektromobilności jest brak infrastruktury, co powoduje, że kierowcy muszą myśleć o tym, gdzie i kiedy mogą naładować swoje auto. Jest to istotna bariera przez korzystaniem z samochodów elektrycznych.

Inwestycja Volvo w elektryfikację polskich miast to własna inicjatywa firmy skierowana do samorządów, by wspólnymi siłami zapewnić kierowcom łatwy i szybki dostęp do stacji ładowania. Do programu eV City powered by Volvo dołączyły już Augustów, Ełk, Wrocław, Węgierska Górka oraz Łódź, a rozmowy z kolejnymi lokalnymi włodarzami trwają. Oprócz uruchamiania stacji szybkiego ładowania, w ramach eV City powered by Volvo, działa także fundusz grantowy, z którego współfinansowane są inicjatywy polepszające jakość życia lokalnej społeczności, w szczególności poprzez poprawę jakości powietrza. Samorządy wykorzystują środki np. na odnowę terenów zielonych, w tym sadzenie drzew, inwestycje w ładowarki do rowerów i hulajnóg elektrycznych, czy realizowanie inicjatyw edukacyjnych.