KIEROWCY RAJDOWI SKODY RADZĄ JAK TRENOWAĆ

Trwa przerwa w startach zawodników rajdowych, spowodowana pandemią koronawirusa. Kierowcy i piloci nie spoczywają w tym czasie na laurach.

Pracują nad swoją sprawnością fizyczną i psychiczną, aby być przygotowanym do sezonu po wznowieniu Rajdowych Mistrzostw Świata (FIA WRC), mistrzostw Europy (ERC) czy mistrzostw Polski (RSMP).


Zobacz także:

RAJDY


 

Ćwiczenia, które proponują, mogą być przydatne także dla tych, którzy wprawdzie nie uczestniczą w rajdach, ale również często zasiadają za kierownicą.

Podczas, gdy modele Škody Fabie Rally2 evo są gotowe do zawodów i czekają na wznowienie startów, zawodnicy wspierani przez markę – Oliver Solberg oraz Jan Kopecký – nie odpoczywają, lecz wykorzystują przerwę, aby trenować i pracować nad utrzymaniem swojej formy.

Dla Olivera Solberga, pandemia koronawirusa nie jest powodem by zawiesić treningi. 18-latek przebywa obecnie w domu w Torsby, w Szwecji i stale pracuje nad swoją sprawnością psychiczną i fizyczną. Korzysta przy tym z doświadczenia i cennych wskazówek swojego ojca, Pettera Solberga, rajdowego mistrza świata z 2003 roku.

Młody kierowca wykorzystuje różnorodne możliwości trenowania w domu. Ważnym aspektem treningu kierowcy rajdowego są ćwiczenia na symulatorze jazdy. Aby doskonalić swój refleks oraz koncentrację Solberg zainicjował m.in. internetowy #TheSolbergRACE, w który zaangażowało się 4 420 graczy z całego świata. Kierowcy zmierzyli się z utalentowanym młodym zawodnikiem podczas wirtualnych zmagań rajdowych.

Utrzymanie wysokiej sprawności fizycznej

Wszyscy kierowcy, nie tylko rajdowi, powinni utrzymywać wysoką sprawność fizyczną. W przypadku rajdów ma to kluczowe znaczenie, gdyż kilkudniowe zmagania są dla załóg niezwykle wymagające. Wytrzymałość fizyczna jest ważnym elementem dla utrzymania koncentracji, zarówno na asfalcie podczas pokonywania zakrętów, jak i na szutrowej nawierzchni pełnej nierówności.

Przejazdy z dużymi prędkościami w kasku na głowie wymagają mocnych mięśni karku i szyi. Wykonywanie specjalnych ćwiczeń ukierunkowanych na ten właśnie obszar jest więc szczególnie wskazane. Ponadto liczy się ogólna wytrzymałość organizmu, dlatego idealny trening – jeśli dopuszczają to przepisy i ograniczenia – powinien zawierać elementy jazdy na rowerze i biegów długodystansowych.

Nie powinno zabraknąć wiosłowania lub ćwiczeń z niewielkim ciężarem, ale dużą liczbą powtórzeń, a także ćwiczeń zwiększających stabilność i zwinność, co jest ważne dla zachowania kontroli i refleksu podczas rajdu. Duże znaczenie mają również treningi na siłowni, które wzmacniają mięśnie. Dobrym pomysłem są także ćwiczenia gimnastyczne lub gra w tenisa stołowego. Wiele z tych elementów można realizować, pozostając w domu.

Ważny czynnik: właściwe odżywianie

Zawodowi kierowcy muszą także przykładać dużą wagę do tego co znajduje się w ich codziennym menu. W sportach motorowych ważna jest całkowita waga pojazdu, więc załoga powinna być jak najlżejsza. W związku z tym treningi zawodników skupiają się przede wszystkim na poprawie wytrzymałości, kondycji i wzmocnieniu tylko tych mięśni, które są naprawdę niezbędne, a nie na ich rozbudowie.

Nie ma jednak uniwersalnego planu treningowego czy diety zawodnika motorsportu. Zalecenia dla poszczególnych kierowców różnią się od siebie i dopasowywane są do ich potrzeb indywidualnie.