Z pewnością wielu z nas – ceniąc wygodę i oszczędność czasu, bądź po prostu z przyzwyczajenia – od lat ubezpiecza samochód w tym samym towarzystwie, a nawet u tego samego agenta.
Myślimy bowiem, że jako wieloletni klienci dostajemy polisę na preferencyjnych warunkach, dlatego nawet nie podejmujemy próby porównania ofert dostępnych aktualnie na rynku.
Zobacz także:
Niestety nasze przyzwyczajenia mogą nas bardzo dużo kosztować.
Już od kilku lat mamy bowiem do czynienia z walką towarzystw ubezpieczeniowych o klienta, głównie w obszarze ubezpieczeń obowiązkowych. Najatrakcyjniejsze więc aktualnie oferty to właśnie te skierowane do nowych klientów. Firmy muszą ich przekonać, że zmiana ubezpieczyciela po prostu się opłaca – nawet biorąc pod uwagę wysokość zniżek, które aktualnie im przysługują.
– To prawda. Nowym klientom Concordia Auto przyznawana jest dodatkowa 15 proc. zniżka na OC i AC, natomiast właściciele wybranych marek – KIA oraz Hyundai – otrzymają dodatkowe 10 proc. zniżki na AC. Mogą również skorzystać z pakietu „Więcej za mniej” – czyli im szerszy zakres ubezpieczenia wybiorą, tym korzystniejszą składkę uzyskają. Ponadto zmiana polisy będzie opłacalna, jeśli należymy do jednej z grup premiowanych w aktualnych ofertach ubezpieczycieli. W aktualnej ofercie przewidzieliśmy dodatkowe zniżki dla klientów w wieku 32 – 69 lat, rolników oraz firm z branży agro. Osoby, które spełniają te dwa warunki, otrzymają bardzo dobrą rynkowo ofertę – mówi Mariusz Gilicki, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych Concordii Ubezpieczenia.
Jeśli więc wybraliśmy ofertę, która po pierwsze zapewnia nam kompleksową ochronę, a po drugie jest tańsza od aktualnej, czas na wypowiedzenie dotychczasowej polisy. Jak tego dokonać? Po pierwsze pamiętajmy o terminach wypowiedzenia – aktualną polisę musimy wypowiedzieć najpóźniej dzień przed jej końcem. Termin ten jest szczególnie istotny, gdy rezygnację przesyłamy pocztą – decydująca jest data dostarczenia listu do ubezpieczyciela, a nie data na stemplu pocztowym.
Jeśli nie dysponujemy gotowym wzorem dokumentu wypowiedzenia umowy i samodzielnie przygotowujemy pismo, pamiętajmy, że będzie ważne jedynie, gdy znajdzie się na nim nasz własnoręczny podpis (jeśli właścicieli auta jest więcej – również ich podpisy). Ponadto dokument powinien zawierać: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, numer rejestracyjny pojazdu, markę i model samochodu oraz numer polisy ubezpieczeniowej.
Na wypowiedzeniu OC musimy dopisać również podstawę prawną – czyli na podstawie którego artykułu ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych składamy dokument: art. 28 – w sytuacji wypowiadania OC całorocznego, art. 31 – w przypadku wypowiadania umowy poprzedniego właściciela auta, art. 28a – w przypadku posiadania dwóch polis i chęci wypowiedzenia tej, która przedłużyła się automatycznie.
Pamiętajmy, że polisa OC obowiązuje jedynie przez rok – warto więc sprawdzać regularnie oferty różnych ubezpieczycieli w poszukiwaniu najkorzystniejszych zniżek dla danego typu kierowcy oraz samochodu.