KIA okazała się marką o najwyższym poziomie satysfakcji dealerów w 2018 roku. Marka awansowała z czwartej na pierwszą pozycję, pozbawiając Mazdę pozycji lidera, osiągniętej w ubiegłym roku.
Wśród aut dostawczych do 3,5 tony liderem jest Mercedes – wynika z raportu EY oraz DCG Dealer Consulting: XI Niezależne Badanie satysfakcji dealerów samochodowych.
Zobacz także:
W pierwszym kwartale 2018 roku zarejestrowano w Polsce 155 tys. samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony, a więc o 10 proc. więcej niż w porównywalnym okresie w 2017 roku. Co ważne, 2017 rok był rekordowym pod względem sprzedaży nowych pojazdów – zarejestrowano ponad pół miliona nowych aut. Jak rosnąca sprzedaż obserwowana na rynku przełożyła się na satysfakcję dealerów samochodowych?
EY oraz DCG Dealer Consulting badają satysfakcję dealerów samochodów od 2007 roku. Analizowane są trzy obszary, które wpływają na ogólną ocenę satysfakcji sieci dealerskiej ze współpracy z importerem. Pierwszy z obszarów, mający najmniejszą wagę, to ocena produktów oferowanych przez importera, a więc jakość, niezawodność, dostępność oraz konkurencyjność oferty rynkowej z punktu widzenia klienta.
Drugi, najistotniejszy obszar, to współpraca z importerem jako przedstawicielem międzynarodowego koncernu. Pod uwagę brana jest atrakcyjność umowy dealerskiej, dochodowość prowadzenia stacji, konkurencyjność strategii rynkowej oraz podejście do prowadzenia biznesu. Ostatni obszar to ocena importera jako firmy funkcjonującej na polskim rynku.
Zmiany na podium samochodów osobowych
Ranking satysfakcji sieci dealerskiej wygrała marka KIA, która awansowała z 4. miejsca osiągniętego w zeszłoroczny badaniu osiągając całościową ocenę 4,511. Pomimo utrzymania zeszłorocznego poziomu satysfakcji sieci dealerskiej (ocena 4,46), Mazda zajęła drugie miejsce i straciła pozycję lidera, którą piastowała od 4 lat. Subaru, które znalazło się na miejscu 3., osiągnęło swój najlepszy w historii badania wynik – 4,27.
Lexus spadł o 2 pozycje, a zamykający pierwszą piątkę Mercedes pozostał na tym samym miejscu co w zeszłym roku.
Najwyższy wzrost ocen w tym roku zanotowały Jeep oraz Mitsubishi, zaś największy spadek zaliczyły Opel i Audi.