KARTING: SEZON ROK CUP POLAND 2017 ROZPOCZĘTY

rok-1_1

Pierwsza runda tegorocznej serii Rok Cup Poland została rozegrana na torze Awix Racing Arena w Toruniu. Mimo kapryśnej aury, zawody przebiegały bez zakłóceń, a nowy format rywalizacji okazał się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę.”

W tegorocznym sezonie zrezygnowano z podwójnych rund pucharu i wzorem europejskich oraz światowych rozgrywek, wprowadzono nowości.

Obecnie, pierwszego dnia (najczęściej w soboty) odbywają się treningi i wyścigi kwalifikacyjne, decydujące o ustawieniu na polach startowych w biegach głównych, natomiast drugiego dnia rozgrywane są wyścigi przedfinałowe i finałowe. Zwycięzcą każdej z rund, zostaje triumfator finału, ale zawodnicy otrzymują również punkty bonusowe za biegi kwalifikacyjne, które liczą się do klasyfikacji generalnej całego sezonu. Ze zmian warto jeszcze wspomnieć o obniżeniu wieku zawodników w kategorii GP15 (od 14 lat), stąd zmiana nazwy tej klasy na GP14.

rok-1_5

Jednak największym wydarzeniem inauguracji Rok Cup Poland, obchodzącej w tym roku jubileusz 15-lecia istnienia, było oficjalne rozpoczęcie współpracy z koncernem PKN Orlen, który został sponsorem strategicznym najstarszej i najliczniej obsadzonej serii kartingowej w naszym kraju.

Umowa pomiędzy PKN Orlen, a promotorami serii kartingowych w Polsce została zawarta na rok, a w ramach programu Akademii Orlen Team zawodnicy otrzymają nie tylko cenne nagrody rzeczowe, ale także będą mogli wziąć udział w specjalistycznych szkoleniach, testach i obozach przygotowawczych, prowadzonych przez czołowych polskich trenerów i instruktorów. Właśnie podczas ceremonii otwarcia zawodów, w której uczestniczył też wiceprezydent Torunia, Zbigniew Fiderewicz, wręczono nominacje do Akademii Orlen Team, które otrzymali najlepsi kartingowcy ubiegłego sezonu.

rok-1_3

Na starcie pierwszej rundy Rok Cup Poland 2017 stanęło 90 zawodników, co oznacza, że razem z uczestnikami pokazów najmłodszych adeptów tego sportu, którzy nie posiadają jeszcze licencji wyścigowej, w Toruniu startowało ponad 100 kartingowców.

Najliczniejszą kategorią była już tradycyjnie klasa Mini Rok, w której rywalizowało aż 30 zawodników. W tej klasie dominowali Piotr Protasiewicz, Karol Pasiewicz i Jakub Szablewski, którzy w takiej kolejności dotarli do mety przedfinału, jak i finału. Wyścig finałowy na trzeciej pozycji ukończył Jerzy Glac, ale został ukarany przez sędziów doliczeniem 10 sekund, przez co spadł na dziewiąte miejsce.

W klasie Rok GP14 triumfował Igor Lejko przed Szymonem Urbaniakiem i Marcinem Zającem, jednak i tutaj o końcowej kolejności zadecydowała kara 10 sekund, którą otrzymał Zając. Tym sposobem na trzecim stopniu podium zameldował się Hubert Kowalczyk.

rok-1_2

Z kolei rywalizacja w GP25 przebiegała pod dyktando Daniela Zająca, który wyprzedził Ariela Piotrowskiego i Jacka Pokojowczyka. W Junior Roku triumfował Adrian Janicki przed Adamem Szydłowskim i Mateuszem Lenartem, a kategorii najmłodszych zawodników – Baby Rok najszybszy był Jan Przyrowski, przed Franciszkiem Czaplą i zwycięzca przedfinału – Mikołajem Kanią.

Wreszcie w Shifter Rok, przeznaczonej dla kartów z manualną zmianą biegów, Wojciech Grzyb zrewanżował się bratu Michałowi za porażkę w przedfinale. Jako trzeci finiszował Dominik Zając, ale warto dodać, że wyścig finałowy odbywał się w bardzo trudnych warunkach, przy silnym wietrze i opadach deszczu, a na dodatek, zawodnicy wystartowali do niego na oponach typu slick.

Druga runda Rok Cup Poland 2017 odbędzie się w dniach 26-27 maja w Bydgoszczy.