Użytkownicy dróg będący pod wpływem alkoholu są znacznie bardziej narażeni na udział w wypadku.
Statystyki pokazują, że w Polsce w 2021 roku uczestniczyli oni w 2488 wypadkach drogowych, w których śmierć poniosło 331 osób. Najliczniejszą grupę sprawców wypadków stanowili kierujący pojazdami. Jakie wymówki stosują siadający za kierownicę po spożyciu alkoholu? Błędnie oceniają swój stan, wydaje im się, że mogą prowadzić pojazd oraz uważają, że nie ma problemu, ponieważ mają do przejechania tylko krótką trasę i wystarczy, że będą ostrożni.
Zobacz także:
EURO NCAP: MERCEDES EQE Z NAJWYŻSZYMI NOTAMI ZA BEZPIECZEŃSTWO
Nie ma wymówki dla kierowców prowadzących pojazd po alkoholu. Niezwykle ważne jest, aby pamiętać, że nawet jedno piwo czy symboliczny kieliszek wina może wpływać negatywnie na zdolność koncentracji. Do tego jest kwestią indywidualną, jak reaguje organizm. Te reakcje zmieniają się w zależności od wieku osoby i kondycji w danym momencie. Zwykłe niewyspanie i zmęczenie mogą znacząco wzmocnić działanie alkoholu – ostrzega Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Nawet mała ilość alkoholu może utrudniać jasne myślenie, podejmowanie właściwych decyzji na drodze i planowanie z wyprzedzeniem, czyli umiejętności niezbędne do prowadzenia pojazdu. Pijani kierowcy są znacznie bardziej skłonni do podejmowania ryzyka na drodze, a gdy towarzyszy temu utrata koordynacji i zaburzenia widzenia, skutki mogą być śmiertelne także dla innych uczestników ruchu.
Najwięcej zdarzeń drogowych z udziałem osób będących pod wpływem alkoholu ma miejsce w soboty i niedziele. W trakcie doby kulminacyjny jest przedział pomiędzy godz. 16.00 a 22.00. Najwięcej wypadków powodują osoby z grupy wiekowej 25-39 lat (sprawcy kierujący pod wpływem alkoholu).
Jak rozpoznać na drodze pijanego kierowcę? Można zauważyć trudność w utrzymaniu prostej linii jazdy, zjeżdżanie w stronę krawężnika, pobocza czy zjeżdżanie na drugi pas oraz nieprzewidywalne nagłe hamowanie. Jeśli chodzi o prędkość, to może to być zarówno przekraczanie limitów prędkości, jak i jazda znacząco poniżej tych limitów. Każde nietypowe zachowanie powinno wzbudzić czujność innych kierowców i spowodować zachowanie szczególnej ostrożności wobec takiego nieprzewidywalnego uczestnika ruchu – radzi dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.