Duży ruch na drodze, przemęczenie, warunki atmosferyczne, widoczność – te wszystkie czynniki oddziałują na bezpieczeństwo jazdy. Na większość z nich nie mamy wpływu.
Ale na to w jakiej formie uda nam się pokonać długą trasę, już tak. Jak w odpowiedni sposób przygotować się do długiej podróży samochodem?
Zobacz także:
Jeśli jest to możliwe, zaplanujmy nasz wyjazd rano. Zaplanujmy także swój posiłek. Unikajmy obfitych i ciężkostrawnych potraw. Organizm pobudzony do trawienia dużego posiłku sprawi, że poczujemy się senni. Przed startem podróży warto również wypić kawę lub świeżo wyciskany sok, które dodadzą nam energii. W trakcie samej podróży również unikajmy obfitych posiłków, które mogą obciążyć nasz żołądek.
Najlepiej zdecydować się na niewielkie lekkostrawne przekąski, takie jak kanapki, owoce czy orzechy. Obfity obiad może brzmieć kusząco, jednak pamiętajmy, że po takim posiłku nasza energia, którą normalnie przeznaczylibyśmy na prowadzenie samochodu, będzie wykorzystywana przez organizm do trawienia.
Zadbaj o oczy
Największe nasłonecznienie w Polsce występuje w okresie od kwietnia do września. W tym czasie oczy są najmocniej narażone na szkodliwe promieniowanie UV. Noszenie okularów jest w tym czasie obowiązkowe, szczególnie podczas prowadzenia auta.
– Wybierając okulary do jazdy samochodem kierujmy się przede wszystkim bezpieczeństwem, nie modą. Zbyt małe okulary mogą znacznie ograniczyć pole widzenia, a za ciemne soczewki uniemożliwić obserwowanie drogi. W związku z tym, kierowcy powinni korzystać najwyżej z trzeciej kategorii filtra zaciemnienia soczewek – CAT 3, która przepuszcza pomiędzy 8-18 proc. światła. Okulary z powłoką polaryzacyjną będą wyostrzać obraz i podsycać barwy a najważniejsze dla kierowców – redukować refleksy świetlne od powierzchni przezroczystych, takich jak szyby samochodów czy kałuże zalegające na jezdni – tłumaczy Marcin Krasnodębski, ekspert marki Belutti.
W podróży nie sprawdzą się również okulary z kolorowymi soczewkami, które mogą uniemożliwiać odróżnienie kolorów, szczególnie z oddali.
Regeneracja w trakcie podróży
Długie godziny podróży spędzone w pozycji siedzącej są niezwykle męczące – dlatego tak ważne jest robienie przerw w trakcie podróży. Jeśli poczujemy zmęczenie lub znużenie warto zatrzymać się i zaczerpnąć świeżego powietrza. Pomocne okażą się również takie ćwiczenia jak skłony czy przysiady. W ten sposób ulżymy naszym mięśniom, które pozostające w bezruchu, zostaną rozciągnięte.
Poprawi się też ukrwienie rąk i nóg. Możemy delikatnie rozmasować kark i szyję – taki masaż poprawi samopoczucie osobom, które rzadko wybierają się w długą podróż, przez co kręgosłup się szybciej męczy. Pamiętajmy, aby nigdy nie jechać na siłę – jak tylko poczujemy zmęczenie – zatrzymajmy się. Napoje i batony energetyczne mogą poprawić nasze samopoczucie tylko na chwile.