INTERSCHUTZ: SYSTEM OPEL ONSTAR POKAZANY W HANOWERZE

op_tar-rat1jpg

W Hanowerze trwa własnie międzynarodowa wystawa sprzętu ratowniczego i przeciwpożarowego. Na targach obejrzeć można Opla Insignię z systemem Opel OnStar.

Asystent łączności i usług zapewnia szybszą pomoc na miejscu zdarzenia. Zespoły z 16 krajów ćwiczą przeprowadzanie akcji ratunkowych z wykorzystaniem samochodów marki.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Szybkie i profesjonalne ratowanie życia — pokazy sprzętu i metod działania służb ratunkowych można oglądać na wystawie INTERSCHUTZ w Hanowerze do soboty, 13 czerwca. Wystawa odbywa się co 5 lat i jest uważana za jedno z najważniejszych wydarzeń w tej branży na świecie. W tym roku organizatorzy spodziewają się około 140 000 gości i ekspertów branżowych. Na targach obecna jest również marka Opel.

Producent samochodów z Rüsselsheim, jako partner firmy Holmatro Rescue Equipment, prezentuje specjalnie wyposażone pojazdy na ekspozycji urządzonej na wolnym powietrzu. Firma Opel wspiera również zorganizowany pod patronatem producenta specjalistycznego sprzętu ratowniczego Holmatro turniej ratownictwa, w którym uczestniczą zespoły z różnych krajów.

Sprzęt ratujący życie

Samochód ratowniczy marki Opel, który niedawno debiutował na targach RETTmobil, teraz został zaprezentowany gościom wystawy INTERSCHUTZ: Opel Mokka to zwrotny pojazd użytkowy przeznaczony dla służb technicznych asystujących przy usuwaniu skutków wypadków oraz niosących pierwszą pomoc poszkodowanym. Kompaktowy SUV przebudowany przez Opel Special Vehicles i Sortimo przyciąga uwagę specjalnym systemem sygnalizacji z diodowymi światłami błyskowymi z przodu i światłami ostrzegawczymi z tyłu oraz jaskrawoczerwoną folią na nadwoziu.

Mokka może dowieźć sprzęt techniczny na miejsce wypadku, do którego nie mogłyby dotrzeć większe vany ani samochody ciężarowe. Dodatkowym atutem tego samochodu jest instalacja pozwalającą na montaż urządzeń do łączności analogowej i cyfrowej, w tym wielofunkcyjnej anteny dachowej. Do wyposażenia Mokki należy także plecak ratowniczy z zawartością umożliwiającą załodze pojazdu udzielenie poszkodowanym kluczowej pierwszej pomocy.

op_tar-rat2

Zanim jednak służby ratownicze udzielą pomocy, muszą odszukać miejsce wypadku, co może być trudne w gęsto zalesionym lub górzystym terenie. Na przykładzie samochodu Opel Insignia Sports Tourer w Hanowerze zaprezentowano, jak w takiej sytuacji można zyskać cenne sekundy. W aucie zainstalowany jest nowy osobisty asystent łączności i usług Opel OnStar. System ten zapewnia kierowcy całodobowy kontakt ze służbami ratunkowymi. Po naciśnięciu przycisku, lub nawet automatycznie, system wysyła wezwanie pomocy do centrum obsługi, które następnie zawiadamia centrum koordynacji służb ratunkowych odpowiedzialne za obszar, na którym doszło do wypadku.

Konsultant systemu Opel OnStar podaje służbom ratunkowym dokładne współrzędne GPS, a także inne istotne informacje dotyczące pojazdu, takie jak status poduszek powietrznych, prędkość, przy jakiej doszło do wypadku, oraz rodzaj zespołu napędowego. System działa dwukierunkowo: jeżeli ekipa ratunkowa ma trudności z odnalezieniem poszkodowanego pojazdu, może poprosić o pomoc centrum Opel OnStar. Konsultant centrum obsługi może wówczas włączyć klakson, światła awaryjne lub reflektory samochodu, aby ułatwić jego zlokalizowanie. Takie funkcje nowego i przełomowego systemu mogą zadecydować o uratowaniu życia.

Turniej ratownictwa Holmatro

Kolejną atrakcją wystawy INTERSCHUTZ jest turniej ratownictwa Holmatro. Pokazy działań ratowników odbywają się 5 razy dziennie na wolnym powietrzu na terenie o powierzchni 1500 m2. 29 ekip ratunkowych z 16 krajów rywalizuje w uwalnianiu poszkodowanych z pojazdu po zainscenizowanym wypadku. Jako partner Holmatro firma Opel dostarczyła 28 pojazdów na potrzeby ćwiczeń. Za pomocą specjalistycznego i niejednokrotnie ciężkiego sprzętu ratownicy starają się jak najszybciej dotrzeć do wnętrza uszkodzonych w wypadku samochodów i pomóc poszkodowanym. Ćwiczenia odbywają się według rygorystycznego regulaminu.