INFINITI: QX INSPIRATION CZYLI ELEKTRYCZNA PRZYSZŁOŚĆ MARKI

Infiniti QX I1

Infiniti QX Inspiration to koncepcyjny średniej wielkości SUV, który zapowiada pierwszy w pełni elektryczny model marki. Elektryfikacja jest kolejnym naturalnym krokiem w rozwoju firmy.

Oparta jest na najnowszych technologiach i układach napędowych.


Zobacz także:

ECO

ROZMAITOŚCI


 

Infiniti przygotowuje się do uruchomienia produkcji wydajnych samochodów elektrycznych, które zapewnią nie tylko wrażenia z jazdy, ale odpowiednio duży zasięg. Nowa gama będzie składać się z aut napędzanych w systemie e-POWER lub wyrafinowanymi układami hybrydowymi.

QX Inspiration zapowiada nową erę designu Infiniti, a język stylistyczny odpowiada sile i charakterowi elektrycznych układów napędowych. Nowy koncept czerpie wzornictwo z japońskiej filozofii przestrzennej ma, w której otwarte przestrzenie między liniami tworzą moc, wprowadzają ekscytację oraz rozbudzają oczekiwania.

Infiniti QX I2

Japońskie DNA odnajdziemy także we wnętrzu, które jest wykonane ręcznie, z wykorzystaniem tradycyjnych technik i materiałów inspirowanych finezyjną japońską sensualnością. Rozwój nowych platform, konstruowanych dla samochodów elektrycznych, umożliwia tworzenie przestronnych, przypominających salon wnętrz, zgodnie z ideą omotenashi, czyli japońskim podejściem do gościnności.

Wyposażenie wnętrza w funkcjonalne i intuicyjnie obsługiwane technologie złożyło się na niezwykle przyjazne środowisko, które łączy kierowcę i pasażerów z otaczającym światem.

Napęd elektryczny

– QX Inspiration wyznacza początek nowej generacji samochodów INFINITI i bezpośrednio zapowiada pierwsze elektryczne auto marki. Oparty na nowej platformie, stworzonej dla samochodów elektrycznych i zainspirowany japońskim DNA, koncepcyjny SUV jest wprowadzeniem do gamy aut Infiniti, które będą charakteryzować wyjątkowe osiągi, ultraniski poziom emisji i odpowiednio duży zasięg – powiedział Christian Meunier, prezes Infiniti Motor Company.

Koncept QX Inspiration jest następnym krokiem w kierunku produkcji pierwszego w pełni elektrycznego samochodu marki – modelu SUV o wysokich osiągach, zapewniającego odpowiednio duży zasięg na jednym ładowaniu. Przynależność do sojuszu Renault- Nissan- Mitsubishi – lidera w segmencie aut o niskiej i zerowej emisji – zapewnia marce dostęp do najnowszych technologii przyjaznych środowisku.

Infiniti QX I3

Przyszłe modele będą zapewniać użytkownikom wysoką efektywność, uzyskaną czy to z zespołów napędowych e-POWER, czy z układów hybrydowych.
Elektryczny, kompaktowy SUV-a, zbudowany na całkowicie nowej platformie będzie posiadał napęd na wszystkie koła (e-AWD). Akumulator o dużej pojemności może być umieszczony pod podłogą auta i zasilać dwa silniki elektryczne, po jednym na każdą oś. System e-AWD umożliwi korzystanie z wysokiego momentu obrotowego praktycznie od startu.

Stylistyka nadwozia

Punktem wyjścia do koncepcyjnego SUV-a był prototyp sedana Q Inspiration z 2018 roku. QX Inspiration idzie krok dalej – odzwierciedlając muskularny styl sedana, wzbogaca go o detale, które po raz pierwszy pojawiły się w projektach Prototype 9 i Prototype 10.

Język stylistyczny QX Inspiration opiera się na prostych liniach i radykalnych przetłoczeniach, które są harmonijnie zrównoważone gładkimi, jednolitymi powierzchniami. Poprzednie SUV-y marki, takie jak FX, charakteryzowały się długimi liniami maski – ponieważ trzeba było pod nią zmieścić potężne silniki V8 i V6 – oraz przesuniętą do tyłu kabiną.

Proporcje nowoczesnej sylwetki QX Inspiration wynikają z zastosowania elektrycznego zespołu napędowego. Brak potrzeby montowania dużego silnika, pozwolił projektantom na uzyskanie większej harmonii nadwozia, z krótszą maskę oraz krótkimi zwisami z przodu i z tyłu (odpowiednio 855 mm i 945 mm). Całkowita długość konceptu wynosi 4650 mm.

Infiniti QX I4

Umieszczenie układu przeniesienia napędu w dolnej części nadwozia i między osiami (których rozstaw wynosi 2850 mm), umożliwiło stworzenie mocnego dolnego korpusu, łączącego rozległe płaszczyzny z nowymi proporcjami. Wyjątkowo gładka i długa linia dachu osiąga szczyt na wysokości 1630 mm, w punkcie położonym bezpośrednio nad pierwszym rzędem siedzeń, a następnie schodzi w dół do aerodynamicznie ściętego (w stylu Kamm tail) tyłu nadwozia.

Przy braku dużej kraty chłodnicy, zbędnej przecież w aucie elektrycznym, przód QX Inspiration zachowuje kształty, które sugerują, jakie elementy mogłyby służyć jako wloty powietrza. Zastępujące grill gładkie powierzchnie mają podświetlone logo InfinitiI oraz wloty, które przesuwają powietrze wzdłuż całej karoserii.

Coraz częściej stosowane we współczesnej architekturze japońskiej linie inspirowane stylem żaluzji, pojawiły się w przednich i tylnych lampach oraz na powierzchni felg. Dach konceptu również nawiązuje do nowoczesnej architektury japońskiej. Szyba jest bowiem niejako wsparta na, układających się w żaluzje, listewkach, wykonanych z japońskiego czerwonego cedru sugi.

Stylizacja wnętrza

Wnętrze QX Inspiration w pełni wykorzystuje możliwości jakie daje zastosowanie platform zaprojektowanych dla samochodów elektrycznych. Silniki zostały zamontowane na osiach, zatem przez środek samochodu nie przechodzi tunel wału napędowego. W połączeniu z umieszczeniem pod podłogą akumulatorów, uzyskano dużą, przypominającą salon, przestrzeń, z płaską podłogą i większą ilością miejsca dla pasażerów oraz na bagaże.

Infiniti QX I5

Podobnie jak na zewnątrz, styl wnętrza oparli na japońskiej koncepcji przestrzennej ma. Na desce rozdzielczej dominuje szerokoekranowy wyświetlacz, rozciągający się od lewego do prawego słupka i wykończony spolaryzowanym złotym szkłem. Prostokątna kierownica, obszyta miękką brązową i białą skórą, wypełniona jest odrębnym wyświetlaczem. Z podłogi wychodzą masywne, wykończone brązową skórą, łuki, będące stylowymi wspornikami dla konsoli, która przybrała postać podłużnego stolika.

Materiałem, który posłużył do wykonania konsoli- stolika jest marmur karraryjski. Deska rozdzielcza, obszyta miękkim szarym materiałem, jest wykończona opatentowaną przez Infiniti techniką pikowanych wzorów. Nawiązujące do skórzanych kanap, wzory pikowania w kształcie diamentowych rombów, nadają fotelom klasyczny, salonowy wygląd mebli typu Chesterfield.

Przy ostro pochylonym słupku D, tak po stronie zewnętrznej nadwozia, jak i w kabinie, mocno poprowadzona jest czerwona linia za złotą obwódką i wpisaną nazwą modelu. Podsufitka została zastąpiona konstrukcją z żaluzjami inspirowanymi japońską architekturą. Gdy samochód jest w ruchu, żaluzje z drewna cedrowego sugi tworzą piękną grę świateł i cieni. Do jej wykończenia płaskiej podłogi zastosowano białe, zamszowe panele, tapicerowane w różnych romboidalnych kształtach, a dodatkowo złote wkładki kintsugi.

Symbioza technologii i gościnności

– W Japonii istnieje bardzo naturalna symbioza technologii i gościnności i jest ona czymś bardzo właściwym INFINITI. Chcemy, aby technologia w naszych samochodach dawała wyjątkowe przeżycia z jazdy, a jednocześnie, aby swoją funkcjonalnością oraz intuicyjną obsługą potęgowała komfort podróżowania – mówi Karim Habib, dyrektor designu Infiniti.

Infiniti QX I6

Koncepcyjny QX wykorzystuje technologie w celu stworzenia przyjaznego środowiska. Oświetlenie w progach drzwi rzuca subtelne światło na ziemię, przednie siedzenia obracają się o 30 stopni na zewnątrz, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie. Umieszczenie w kokpicie panoramicznego ekranu dotykowego umożliwiło znaczące zmniejszenie liczby przycisków oraz zapewnia czytelność informacji. Cyfrowe wyświetlacze są połączone z, zastępującymi lusterka boczne, kamerami, a także z systemami nawigacji, monitorowania pracy układów i diagnostyki auta.

Z tyłu kabiny nastrój sprzyjający relaksowi buduje nowatorski system oświetlenia QX Inspiration.

Infiniti może też wykorzystać swoje technologie związane z jazdą autonomiczną. Kiedy wraz z rozwojem technologicznym, upowszechnią się pojazdy autonomiczne, kierownicę będzie można schować w deskę rozdzielczą, a pedały wsunąć w podłogę, powiększając tym samym strefę komfortu. Kierowca będzie mógł jednak w każdej chwili przejąć kontrolę nad samochodem.

Japońskie korzenie

Artyzm ręcznego wykonania wnętrza QX Inspiration oraz dobór materiałów mają źródło w subtelnej japońskiej sensualności. Na końcu marmurowego stolika, między dwoma tylnymi siedzeniami, znajduje się element przypominający gałąź kwitnącej śliwy – ume no hana. Właśnie ona, zazwyczaj jako pierwsza kwitnąca na wiosnę, jest kojarzona w Japonii z przywoływanym już tu pojęciem omotenashi, czyli gościnności i z zapraszaniem gości do domu.

Infiniti QX I7

To docenienie wiosny znalazło dodatkowe odbicie w doborze kolorów, które współgrają z miękkim oświetleniem wnętrza kabiny i barwą ekranów. Kabina może zostać zanurzona w uspokajającej poświacie, w jednym z czterech kolorów. Są to: wakanse – zieleń miękka jak świeża wiosenna trawa; orinoko – bladożółty, o odcieniu skorupki kurzego jaja; akebono – subtelne róże i czerwienie świtu; oraz shirafuji – delikatna purpura japońskiego kwiatu wisterii. Stonowana barwa wyświetlaczy i oświetlenia wnętrza harmonijnie komponują się z delikatnymi odcieniami szarości, brązu i bieli tapicerki.

Wnętrze łączy z japońskim korzeniami także wykończenie dachu japońskim czerwonym drewnem cedrowym sugi. Zgodnie z japońską filozofią wabi-sabi, która akceptuje niedoskonałości, projektanci pozostawili sęki w strukturze drewna, aby pokazać siłę i żywotność użytego materiału.

Dach jest wyraźnie nowoczesny w swej konstrukcji i wyglądzie, choć tradycyjny pod względem stylistycznym. Pod białą, zamszową podsufitką, między panelami pojawia się kintsugi – złota wkładka – będąca dodatkowym akcentem japońskiej wrażliwości i tradycji rzemieślniczej.

Na zdjęciach Infiniti: QX Inspiration, Prototype 10, Prototype 9, QX50 Concept, QX80 Monograph