Nowa Honda Jazz, która jeszcze w bieżącym roku trafi na drogi, będzie napędzana zaawansowanym zespołem hybrydowym, inspirowanym rozwiązaniami sprawdzonymi w Formule 1.
Marka skorzystała z doświadczeń zdobytych w ramach programu wdrażania jednostek napędowych na torach wyścigowych do poprawienia efektywności energetycznej układu e:HEV.
Zobacz także:
Hybrydowy układ napędowy Formuły 1, nazwany RA620H, wykorzystuje wydajny, sześciocylindrowy silnik spalinowy, o pojemności 1600 cm3, sprzężony z układem rekuperacji energii. Zaawansowana elektryczna instalacja układu hybrydowego efektywnie przetwarza energię kinetyczną odzyskiwaną podczas hamowania oraz energię gazów wylotowych.
Po to, aby generować dodatkowy zastrzyk mocy niezbędnej podczas przyspieszania oraz zmniejszyć efekt opóźnień w pracy turbosprężarki. W ubiegłym sezonie układ napędowy Hybrid Power Unit Hondy pomógł osiągnąć łącznie trzy zwycięstwa w wyścigach Formuły 1 i sześć miejsc na podium zespołom partnerskim – Aston Martin Red Bull Racing i Scuderia Toro Rosso (obecnie Scuderia AlphaTauri).
Podczas wyścigów Formuły 1, inżynierowie Hondy bezustannie monitorują i korygują stosunek odzyskiwanej energii do tej pobieranej przez układ hybrydowy, starając się osiągnąć optymalne osiągi. Wiedza, dotycząca idealnych proporcji wydajności i mocy, uzyskiwanych podczas eksploatacji hybrydowych jednostek napędowych, stała się inspiracją dla rozwiązań stosowanych w gamie zaawansowanych układów napędowych e:HEV, napędzających samochody osobowe marki.
Najnowszym beneficjentem tej technologii jest nowy Jazz. Hybrydowy system e: HEV odzyskuje energię hamowania, wykorzystując ją do ładowania akumulatora napędowego i zwiększenia mocy silnika, co skutkuje lepszymi osiągami, płynnymi zmianami między trybami jazdy i zwiększoną oszczędnością.
– Podczas weekendowych sesji w wyścigach Formuły 1, zespoły muszą bardzo skrupulatnie zarządzać zużyciem paliwa, aby nie złamać regulaminów przyjętych w tej klasie sportowej. W wyścigu dzielimy całkowity limit paliwa przez liczbę okrążeń, ale zdarzają się sytuacje, w których zespół może planować wyższe osiągi i większe zużycie w części wyścigu, a w innych jego partiach oszczędza paliwo na później, na przykład na wypadek poruszania się za samochodem bezpieczeństwa. Komunikacja między inżynierem wyścigowym a kierowcą jest kluczem do osiągnięcia optymalnego wyniku. Natomiast w gamie seryjnie produkowanych modeli hybrydowych e: HEV wykorzystujemy naszą wiedzę specjalistyczną do projektowania jednostek sterujących układu napędowego, które zapewniają kierowcy idealne proporcje mocy do oszczędności, w każdym wymaganym trybie jazdy – wyjaśnia Yasuaki Asaki, szef działu rozwoju Power Unit.
System e:HEV został opracowany dla nowej generacji modelu Jazz, z myślą o zapewnieniu niewielkiego zużycia paliwa, a kierowcy przyjemnych wrażeń z jazdy. Składa się z dwóch kompaktowych silników elektrycznych o wysokiej mocy, współpracujących z 1,5-litrowym silnikiem benzynowym DOHC i-VTEC, akumulatora litowo- jonowego i z innowacyjnej przekładni bezpośredniej oraz jednostki sterującej przepływem mocy, zapewniających wysoki poziom sprawności i płynności pracy.
Aby zapewnić sprawność, zaawansowany hybrydowy system e:HEV płynnie wybiera jeden z trzech dostępnych trybów jazdy:
– tryb elektryczny (EV Drive): akumulator litowo-jonowy zasila bezpośrednio elektryczny silnik napędowy;
– tryb hybrydowy (Hybrid Drive), silnik benzynowy wytwarza energię, która trafia do generatora, gdzie jest zamieniana na prąd, przekazywany następnie do silnika elektrycznego;
– tryb silnika spalinowego – mechanizm sprzęgła blokującego tworzy bezpośrednie połączenie między silnikiem benzynowym i napędzanymi kołami a moment napędowy jest kierowany z silnika wprost na koła.
W większości przypadków, podczas jazdy miejskiej, pojazd samodzielnie przechodzi pomiędzy napędem hybrydowym i elektrycznym (EV), dbając o maksymalną wydajność. W czasie szybkiej jazdy autostradowej wykorzystywany jest tryb silnika spalinowego, który może być wspomagany dodatkową szczytową mocą silnika elektrycznego dostępną na żądanie przy szybkim przyspieszaniu.
Podczas jazdy w trybie hybrydowym nadmiar mocy silnika benzynowego może służyć do doładowywania baterii, które odbywa się za pośrednictwem drugiego silnika elektrycznego, pełniącego rolę generatora. Tryb elektryczny włącza się również, gdy samochód zwalnia, wytwarzając energię poprzez hamowanie odzyskowe, w celu doładowania akumulatora trakcyjnego.
Zamiast konwencjonalnej skrzyni biegów, w Jazzie przeniesienie napędu realizuje nowo opracowana, elektronicznie sterowana, jednostopniowa przekładnia (e-CVT) o stałym przełożeniu, łącząca bezpośrednio ruchome elementy. Rezultatem jest ciche, płynne przenoszenie momentu obrotowego z rozwijanym liniowo przyspieszeniem we wszystkich trybach jazdy.
Historia sukcesów wyścigowych Hondy sięga 1958 roku, przy czym w roku 1965 producent odnotował pierwsze zwycięstwo w Formule 1. W historii startów w Formule 1 Honda zdobyła w sumie 74 razy Grand Prix i sześć tytułów w klasyfikacji konstruktorów.