GENEWA 2015: VOLKSWAGEN WPROWADZA PASSATA ALLTRACK

ge_VW passat1

Passat Alltrack nowej generacji, z napędem na cztery koła, świętuje światową premierę podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego Salonu Motoryzacyjnego – Geneva International Motor Show 2015.

To prawdziwy wielozadaniowiec: przez ośnieżone przełęcze dowiezie pasażerów do alpejskich tras narciarskich, wjedzie na piaszczystą plażę ciągnąc za sobą przyczepę z łodzią, a swojego właściciela architekta zabierze na robocze spotkanie na plac budowy.


Zobacz także:

SALONY SAMOCHODOWE

GENEWA 2015


 

Nowy Alltrack zwiększa możliwości działania osób prowadzących aktywny tryb życia. To samochód na dalekie podróże, służbowa limuzyna, wszechstronny pojazd rodzinny i przestronny SUV w jednym – auto, które sprosta każdemu wyzwaniu. Zderzaki i osłony podwozia dostosowane do jazdy z daleka od utwardzonych dróg, duże kąty natarcia, zejścia i rampowy, poszerzone progi z zabezpieczeniami od spodu oraz solidne osłony kół sprawiają, że nadwozie Alltracka jest wytrzymałe, a jednocześnie ma wyraźny swoisty styl.

ge_vw passat2

Budzącemu respekt wyglądowi odpowiadają niezawodne nowoczesne rozwiązania techniczne – dzięki zwiększonemu o 27,5 mm prześwitowi, specjalnemu trybowi jazdy „Offroad” z systemami asystującymi dostosowanymi do potrzeb jazdy terenowej, a także dzięki zmodyfikowanemu zawieszeniu i napędowi na cztery koła 4MOTION, auto okazuje się niezawodny także w pozornie nieprzejezdnym terenie.

Nowe silniki. Można wybierać spośród pięciu nowych silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa: dwóch benzynowych z turbodoładowaniem (TSI) oraz trzech turbodiesli (TDI). Wszystkie spełniają normę emisji spalin Euro 6. Silniki TSI osiągają moc 110 kW/150 KM oraz 162 kW/220 KM. W wypadku jednostek TDI, odznaczających się wysokim momentem obrotowym, dolna granica mocy także wynosi 110 kW/150 KM, a pozostałe dwa silniki osiągają moc 140 kW/190 KM i 176 kW/240 KM.

System Start-Stop oraz system odzyskiwania energii hamowania należą do wyposażenia standardowego. 150-konne silniki TSI i TDI Volkswagen oferuje z 6-biegową mechaniczną skrzynią biegów. Wszystkie mocniejsze jednostki napędowe są seryjnie łączone z dwusprzęgłową przekładnią 6-biegową DSG.

Seryjny napęd na cztery koła. Nowy Alltrack jest standardowo wyposażany w 4MOTION. Jego główny element to sprzęgło typu Haldex piątej generacji. System jest aktywny jeszcze zanim wystąpi poślizg któregokolwiek koła, dzięki temu utrata trakcji jest prawie niemożliwa. W zwykłych warunkach napęd jest przekazywany jedynie na przednią oś, co pozwala oszczędzić paliwo. Sprzęgło Haldex pełni funkcję wzdłużnego mechanizmu różnicowego, rolę poprzecznych blokad dla wszystkich kół spełnia natomiast elektroniczny mechanizm różnicowy (EDS), będący elementem elektronicznego układu stabilizacji (ESC).

ge_vw passat3

Sprawia on, że w razie utraty przyczepności przez którekolwiek z kół siła napędowa jest kierowana do koła znajdujące się po przeciwległej stronie. Ponadto Passat Alltrack w wersjach z silnikami 2.0 TSI o mocy 220 KM oraz 2.0 TDI o mocy 240 KM wyposażony jest dodatkowo w system XDS+. We wszystkich pozostałych wersjach jest on dostępny jako opcja. Podczas szybkiej jazdy w zakrętach XDS+ przyhamowuje koła znajdujące się po wewnętrznej stronie zakrętu, stabilizując w ten sposób pojazd. Z technicznego punktu widzenia jest on zaawansowaną funkcją elektronicznych blokad mechanizmu różnicowego.

Tryb Offroad. Wszystkie wersje mają w wyposażeniu seryjnym system umożliwiający wybór trybu jazdy. Oprócz znanych ze standardowej wersji Passata trybów „Eco”, „Normal”, „Sport” i „Individual” (w połączeniu z systemem amortyzatorów o zmiennej sile tłumienia DCC) specjalnie dla Alltracka przygotowano dodatkowy tryb „Offroad”. Użycie specjalnego przycisku sprawia, że wszystkie istotne systemy asystujące kierowcy Passata Alltracka dostosowują się do wymagań jazdy terenowej.

Asystent wjazdu na wzniesienie i asystent zjazdu zapobiegają odpowiednio zsunięciu się samochodu ze zbocza podczas podjazdu, lub niezamierzonemu przyspieszeniu podczas zjeżdżania.

Wyposażony w systemy EDS, XDS+ oraz w napęd 4MOTION Passat Alltrack jest samochodem bezpiecznym i dynamicznym. Na wzniesienie o pochyleniu wynoszącym do 12 proc. potrafi podciągnąć ciężar 2200 kg (hamowany). Wyjątkiem jest model z silnikiem TSI o mocy 110 kW/150 KM, który pociągnie na haku ładunek o masie 1800 kg.

ge_vw passat 4

Wyposażenie zewnętrzne. W obrębie całej gamy Passatów, Alltrack jest osobnym modelem, dlatego wyposażono go w liczne dodatki opracowane specjalnie i tylko do niego. Wśród tych widocznych z zewnątrz znajdują się zmodyfikowane zderzaki wraz z osłonami nadwozia, obudowy lusterek zewnętrznych w kolorze matowego chromu, napis „Alltrack” na osłonie chłodnicy i na pokrywie bagażnika, oksydowane relingi dachowe, specjalne 17-calowe obręcze kół ze stopu metali lekkich (w opcji są specjalne obręcze w rozmiarach 18 i 19 cali), solidne osłony nadkoli i progów, szerokie progi z osłoną chroniącą przed uszkodzeniem o podłoże oraz plakietka z napisem „Alltrack” przy przednich błotnikach.

Wyposażenie wnętrza. Oprócz listew ze stali szlachetnej na progach, z napisem „Alltrack”, czy choćby dywaników z podwójnym szwem, o niepowtarzalnym stylu tego modelu świadczą komfortowe fotele dedykowane temu modelowi. Wnętrze pokryto nowym rodzajem tapicerki „7 Summits”. W opcji są różne wersje skórzanej tapicerki, 14-stopniowa regulacja fotela, opcja klimatyzowania dla foteli, oraz funkcja masażu. Masywne pedały Alltracka wyglądem przywodzą na myśl aluminium. Na potrzeby tego modelu zmodyfikowano wyświetlacz Active Info. Do wyposażenia seryjnego należy ponadto specjalny box na telefon komórkowy.

Podstawą Passat 8. generacji. Alltracka skonstruowano w oparciu o platformę MQB, pozwalającą na wykorzystanie tych samych elementów w różnych modelach. Należą do nich m.in. wyświetlacz Active Info, wyświetlacz Head-up, tzw. Rear Seat Entertainment oraz „Media Control” przeznaczony do tabletów, system Front Assist z funkcją City Emergency Braking inicjującą awaryjne hamowanie podczas jazdy miejskiej i rozpoznającą obecność pieszych, system Side Assist (asystent zmiany pasa ruchu), Emergency Assist (w razie niebezpieczeństwa zatrzymuje pojazd), system wspomagający jazdę w korku, system ostrzegający podczas wyjeżdżania tyłem z miejsca parkingowego o pojazdach nadjeżdżających z boku Rear Traffic Alert oraz Trailer Assist (ułatwia manewrowanie z przyczepą).

ge_vw passat5

Trailer Assist. Cofanie samochodem z dołączoną przyczepą jest wyzwaniem nawet dla doświadczonych kierowców. Tak działa Trailer Assist:
– Aby wjechać z przyczepą tyłem na wyznaczone stanowisko kierowca zatrzymuje pojazd w dogodnym miejscu i załącza wsteczny bieg. Przyciśnięciem guzika aktywuje system.
– Na ekranie pojawia się wizualizacja kąta pod jakim jest ustawione auto z przyczepą oraz kąta, pod którym należy je ustawić, by wjechać w wybrane miejsce. Na podstawie obrazu z kamery wyliczany jest kąt skrętu kierownicy, niezależnie od rodzaju przyczepy i rodzaju jej połączenia z autem.
– Za pomocą włącznika do ustawiania lusterek, który działa jak rodzaj dżojstiku, kierowca może wyznaczyć kierunek, w jakim będzie się poruszał samochód z przyczepą. Passat Alltrack sam obróci kierownicę według schematu wybranego przez kierowcę za pomocą przycisku do regulacji lusterek, on sam zajmie się jedynie obsługą pedałów hamulca i przyspieszenia. Skierowanie Passata we właściwą stronę jest możliwe dzięki automatycznej pracy elektromechanicznego wspomagania układu kierowniczego. W każdej chwili za pomocą przycisku do ustawiania lusterek można skorygować tor jazdy.

Multimedia. Nowe są także rozwiązania służące informacji i rozrywce – system multimedialny może łączyć się z urządzeniami zewnętrznymi. Gama czterech urządzeń radiowych i radiowo- nawigacyjnych składa się z urządzeń z 5-calowymi ekranami „Composition Colour” (seryjny), z systemów 6,5-calowych „Composition Media” i „Discover Media” (z nawigacją) oraz z systemu radiowo-nawigacyjnego „Discover Pro” z 8-calowym ekranem.

ge_vw passat6

Personalizacja. Duża liczba systemów może być dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkownika. Jeśli z auta korzysta wielu kierowców, każdy musi na nowo ustawiać dogodne dla siebie parametry. System rozpoznaje kierowcę poprzez kluczyk, którym otwiera on samochód. W tej samej chwili we właściwej pozycji zostaje np. ustawiony fotel. Zależnie od opcji znajdujących się na wyposażeniu auta można indywidualne programować następujące elementy:
– oświetlenia wnętrza;
– automatyczną kontrolę odległości od poprzedzającego pojazdu (ACC);
– system multimedialny (włącznie z biblioteką mediów, nawigacją i telefonem);
– automatyczną klimatyzację;
– komputer pokładowy;
– system Lane Assist;
– funkcję Coming/Leaving home;
– ustawienia fotela z funkcją pamięci;
– system Park Assist;
– otwieranie/zamykanie samochodu;
– system Side Assist;
– ustawienie lusterek.

Więcej na temat modelu dowiemy się podczas targów motoryzacyjnych International de l’Automobile IAA w Genewie.