Z ankiety przeprowadzonej na zlecenie Forda wynika, że wielu studentów prowadzi swoje samochody rozmawiając w tym czasie przez telefon komórkowy, podczas gdy większość z nich przekracza dozwoloną prędkość, a niektórzy wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu.
Badania dowodzą, że wypadki samochodowe są główną przyczyną zgonów wśród młodych osób, a w Europie osoby te są średnio niemal dwukrotnie bardziej narażone na udział w śmiertelnym wypadku drogowym.
Zobacz także:
43 procent ankietowanych przyznało się do wysyłania wiadomości tekstowych, 38 procent do przeglądania aplikacji, a 36 procent do odbierania połączeń telefonicznych. Ponadto, 60 procent osób biorących udział w badaniu przekracza dozwoloną prędkość, a 13 procent prowadzi pod wpływem alkoholu.
Dla porównania, spośród osób, które zakończyły edukację szkolną w wieku 18 lat, 45 procent przyznaje się do przekraczania prędkości na drodze, 9 procent prowadzi pod wpływem alkoholu, a 41 procent korzysta ze smartfonów podczas jazdy.
– Dostanie się na studia to duże osiągnięcie. To właśnie podczas studiów poznajemy najbliższych przyjaciół. Chcemy dopilnować, aby te przyjaźnie trwały przez całe życie i aby ci młodzi ludzie mogli kiedyś z dumą wspominać moment, w którym odebrali dyplom ukończenia studiów. Ważne, aby studenci i wszystkie młode osoby uświadomiły sobie przerażające konsekwencje dla nich samych i dla innych, jakie wynikają z nierozważnego prowadzenia samochodu – powiedział Jim Graham, manager, Ford DSFL.
Studia są wymagające pod kątem akademickim i w obszarze stosunków międzyludzkich, przy czym ankieta wykazała, że wielu studentów lubi też ryzykować podczas jazdy samochodem. Spośród przebadanych:
• 48 procent przyznało, że poprowadziłoby samochód z nadmiarem pasażerów;
• 75 procent wsiadłoby za kierownicę po nieprzespanej nocy;
• 28 procent wsiadłoby do samochodu z kierowcą, który pił alkohol.
W ujęciu ogólnym, 30 procent studentów przyznało, że brało udział w wypadku, natomiast w przypadku osób, które zakończyły edukację szkolną w wieku 18 lat było to 25 procent. Z ankiety wynika, że studenci z Włoch najczęściej korzystają z telefonów podczas jazdy (49 procent), młode osoby z Niemiec najczęściej przekraczają dozwoloną prędkość (70 procent), a studenci z Francji i Hiszpanii są najbardziej podatni na jazdę po spożyciu alkoholu (18 procent).
Program Ford Driving Skills for Life ruszył w Stanach Zjednoczonych 13 lat temu, a obecnie jest również realizowany w Europie w takich państwach, jak Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Polska, Rumunia, Rosja, Hiszpania, Turcja i Wielka Brytania. Eksperci Forda prowadzą zajęcia z zakresu rozpoznawania zagrożeń na drodze, prowadzenia samochodu oraz utrzymywania bezpiecznej prędkości i odległości.
W programie zawarto również blok związany z niebezpieczeństwem wynikającym z jazdy pod wpływem alkoholu oraz jazdy pod wpływem narkotyków, a także z robienia zdjęć typu „selfie” – z ankiety przeprowadzonej przez Forda w roku 2014 wynika bowiem, że 1 na 4 młodych kierowców robi sobie takie zdjęcia podczas jazdy.
W ramach programu Ford Driving Skills for Life (DSFL), Ford oferuje bezpłatne szkolenia młodym osobom. Do końca 2016 roku zostanie wyszkolonych ponad 20 000 kierowców z 13 państw europejskich.