Nowa aplikacja, która może usprawnić podróżowanie i przyczynić się do zmniejszenia zagęszczenia ruchu zwyciężyła w konkursie Ford Smart Mobility Challenge.
Twórcy aplikacji Jaunt ułatwiającej wspólne podróżowanie odebrali nagrodę w wysokości 10 000 euro, co miało miejsce podczas kongresu Mobile World Congress w Barcelonie.
Zobacz także:
SelfieGo – aplikacja, która zajęła drugie miejsce – ma z kolei uprzyjemnić podróżowanie rowerem lub na pieszo, natomiast aplikacja Flux, która wywalczyła trzecie miejsce, została zaprojektowana w celu zmniejszenia zagęszczenia ruchu poprzez gamifikację zatorów ulicznych. Twórcy obu aplikacji otrzymali po 7 500 euro.
Podczas ubiegłorocznych targów Gamescom – największych w Europie targach gier wideo – firma Ford ogłosiła konkurs Ford Smart Mobility Game Challenge zorganizowany wraz z Cologne Game Lab, który miał zachęcić producentów gier do stworzenia projektów zawierających rozwiązania globalnych problemów związanych z mobilnością.
Gamifikacja to sprawdzony sposób na rozwiązywanie wielu problemów życia codziennego, łącznie z odnalezieniem lekarstwa na AIDS. Wyniki projektu Ford Smart Mobility Game Challenge mogą zaowocować stworzeniem innowacyjnych rozwiązań, wypracowaniem nowego podejścia do kwestii zintegrowanego transportu miejskiego oraz wykształceniem pozytywnych zachowań wśród podróżujących. Wśród jurorów konkursu Ford Smart Mobility Challenge znaleźli się przedstawiciele Forda, Cologne Game Lab, USC Games Program, Köln International School of Design oraz Turn 10 Studios.
– Twórcy gier znani są z nieszablonowego podejścia do rzeczywistych problemów i opracowywania niecodziennych rozwiązań i właśnie takie przesłanie towarzyszyło konkursowi Ford Smart Mobility Game Challenge. Aplikacja Jaunt jest doskonałym przykładem takiego podejścia. Unikanie zakorkowanych tras poprzez zachęcanie podróżujących do wspólnego podróżowania może przyczynić się do zmniejszenia zagęszczenia ruchu i uprzyjemnić spędzony czas niezależnie od tego, czy podróżujesz samochodem, rowerem, środkami transportu publicznego czy na pieszo – powiedział Ken Washington, wiceprezes, Ford Research and Advanced Engineering.
Aplikacja Jaunt, opracowana w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych przez Ilya Zarembsky i Betsy Medvedovsky, pozwala użytkownikom tworzyć podróże i dołączać do podróży stworzonych przez inne osoby w celu wybrania szybszej lub bardziej malowniczej trasy. Interaktywna mapa pozwala użytkownikom na wyszukiwanie dostępnych wypraw według środka transportu, lokalizacji oraz czasu, a także umożliwia lepsze poznanie towarzyszy podróży.
Wspólne podróżowanie, wykorzystywanie różnych środków transportu i motywowanie podróżujących do korzystania z alternatywnych tras pomoże odciążyć główne szlaki turystyczne i usprawnić ruch uliczny w miastach.
Aplikacja SelfieGo ze Szkocji wykorzystuje mapę GPS, która pokazuje optymalną trasę pozwalającą wykonać zdjęcia typu „selfie” w najbardziej atrakcyjnych miejscach w mieście, a następnie umożliwia podzielenie się tymi zdjęciami w portalach społecznościowych. Celem jest uczynienie pieszych i rowerowych wycieczek bardziej interesującymi.
Z kolei aplikacja Flux z Niemiec zmienia korek uliczny w grę poprzez zachęcenie kierowców do utrzymywania stałej prędkości jazdy z wykorzystaniem grafiki wyświetlanej na przedniej szybie samochodu, co pomaga poruszać się w płynny sposób i unikać wypadków.
Plan Ford Smart Mobility ma na celu objęcie przez Forda wiodącej pozycji na rynku pod kątem innowacji z zakresu łączności, mobilności, samochodów autonomicznych, satysfakcji klientów oraz przetwarzania i analizy zbiorów danych. Poszukiwanie nowych i innowacyjnych sposobów rozwiązywania globalnych problemów transportowych jest integralną częścią transformacji Forda w firmę oferującą samochody oraz usługi mobilne, o czym w tym tygodniu poinformował Mark Fields, prezes i dyrektor zarządzający, Ford Motor Company.
Ford wykorzystuje również gamifikację do przyspieszenia rozwoju układów autonomicznych oraz intensyfikacji wrażeń wynikających z eksploatacji samochodów marki Ford. Opracowane przez Forda rozwiązanie SmartGauge nagradza kierowców za oszczędną jazdę w ekologicznym stylu, natomiast aplikacja MyFord Mobile pozwala kierowcom zdalnie zarządzać procesem ładowania ich samochodu elektrycznego, a także pokazuje oszczędności ekologiczne w formie piłek gimnastycznych lub balonów na gorące powietrze.
Ford wykorzystuje także elementy gier w celu opracowania prototypowej aplikacji MoDe:Link, będącej częścią eksperymentu z zakresu elektrycznych rowerów Handle on Mobility, który w ubiegłym roku został pokazany podczas kongresu Mobile World.