FORD: KAC-KOSTIUM CZYLI ZOSTAW AUTO I JEDŹ TAKSÓWKĄ

KacKostium11

Naukowcy monitorowali główne kanały mediów społecznościowych, aby dowiedzieć się, kiedy ludzie najczęściej zamieszczają wiadomości ze słowem “kac”.

O ile okres Bożego Narodzenia, nie był niespodzianką, o tyle na świecie 14 grudnia był najbardziej „kacogennym” dniem przedświątecznych spotkań ze znajomymi.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI

BEZPIECZEŃSTWO


 

W rzeczywistości w mediach społecznościowych najwięcej wpisów o kacu odnotowano na początku miesiąca we Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii – stanowiły one 5 procent wszystkich rozmów.

Ford zlecił badania, aby określić ryzyko związane z siadaniem za kierownicę z syndromem dnia wczorajszego. Wielu kierowców prowadząc na kacu, przekracza dozwolony limit jazdy po alkoholu. Na przykład w USA 1 na 10 przypadków zatrzymań osób kierujących samochodem pod wpływem alkoholu odbywa się między godziną 6:00 a 8:00.

Nawet jeśli poziom alkoholu we krwi nie przekracza dozwolonego limitu, istnieje ryzyko, że osoby te będą prowadzić samochód w taki sposób, jakby nadal były „pod wpływem” – najczęściej ich organizm wykazuje objawy pozbawienia snu, a ich czas reakcji ulega pogorszeniu.

– Trudno jest dokładnie określić, jak długo trzeba czekać, aby wytrzeźwieć rankiem, ale jest to okres znacznie dłuższy, niż myśli wielu ludzi. Jeśli piłeś dużo i do późna w nocy, to możesz mieć podwyższony poziom alkoholu przez cały następny dzień, zatem przygotuj się wcześniej na podróż. To fakt, że nawet niewielkie ilości alkoholu lub narkotyków zwiększają ryzyko wypadku. To nie jest tylko kwestia utraty prawa jazdy, ale czyjegoś życia – powiedziała Charlie Brunning, rzecznik prasowy brytyjskiej organizacji charytatywnej „Brake”.

Mogą tego doświadczyć uczestnicy programu Ford Driving Skills For Life. Uczniowie i studenci zakładają specjalny kac-kostium opracowany przez renomowany Instytut Meyer Hentschel w Niemczech. Kostium składa się ze specjalnej kamizelki, opasek na nadgarstki i kostki, czapki, okularów oraz słuchawek – symulują one objawy zmęczenia, zawroty głowy, pulsowanie w skroniach i trudności z koncentracją.

– Wieloletnia edukacja doprowadziła do braku społecznego przyzwolenia dla nocnej jazdy po spożyciu alkoholu. Ale nadal wiele osób siada za kółko na kacu rano. Kac- kostium pokazuje, jakie negatywne skutki dla organizmu może mieć „syndrom dnia poprzedniego” i ryzyko, że jazda w tym stanie może być niebezpieczna dla wszystkich uczestników ruchu drogowego – powiedział Jim Graham, dyrektor Ford Driving Skills for Life.

Wśród tych, którzy już wcześniej zetknęli się z tym kombinezonem, jest Richard Stephens, wykładowca psychologii na Uniwersytecie Keele w Wielkiej Brytanii oraz badacz wpływu alkoholu oraz kaca na ludzki organizm.

– Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, w jakim stopniu ten stan oddziałuje na twoją podstawową umiejętność robienia czegokolwiek. Kac-kostium pokazuje to w sposób jasny i przejrzysty – mówi Richard Stephens.

Według badań, niedziele to dni, po których najczęściej mamy kaca, z kulminacyjnym momentem ok. godziny 11:00, a 29 października to dzień, kiedy liczba osób na kacu jest największa w całym roku.