FORD DRIVING SKILLS FOR LIFE: START PROGRAMU W POLSCE

forddsfl_1a

Na terenie Autodromu Automobilklubu Polski w Warszawie zainaugurowany został oficjalnie program szkoleniowy Ford Driving Skills for Life (DSFL).

Prospołeczna akcja związana z bezpieczeństwem na drogach wystartowała w 2003 roku w Stanach Zjednoczonych. W tym roku do 11 krajów, gdzie już trwają szkolenia, dołącza Polska i Finlandia.


Zobacz także:

BEZPIECZEŃSTWO

ROZMAITOŚCI


 

fo_mariu1– Zebraliśmy się tutaj dziś, aby… nie mówić o samochodach Forda. Chcemy pokazać inną, bardziej ludzką twarz naszej firmy. Odpowiedzialność społeczna biznesu dla lokalnych społeczności od zawsze była i jest ważnym zadaniem i wyzwaniem. Ford w taką działalność zaangażowany jest na całym świecie i to w najróżniejszych dziedzinach, np. w ekologii. W Polsce od lat my, pracownicy, opiekujemy się Domem Dziecka pod Warszawą. Dwa lata temu stworzyliśmy w nim pracownię komputerową, niedawno – salę gimnastyczną. Robimy swoje, nie chwalimy się tym. Dziś inaugurujemy program Ford Driving Skills for Life, traktując to, jako wkład firmy w poprawę bezpieczeństwa na drogach. Bo nawet produkując tak bezpieczne samochody jak nasze, wyposażone w najnowsze technologie zmniejszające ryzyko i zagrożenia, wiemy, że nie mamy do końca wpływu na wydarzenia na drogach. Przynajmniej na razie odpowiedzialny za to jest człowiek siedzący za kierownicą – mówił na konferencji prasowej Mariusz Jasiński, Dyrektor Komunikacji PR Ford Polska.

forddsfl_2a

Z roku na rok systematycznie maleje liczba wypadków, ale grupę najwyższego ryzyka wciąż stanowią młodzi kierowcy. Podobnie jest w Polsce, która dodatkowo pod względem sytuacji na drodze pozostaje jednym z najniebezpieczniejszych krajów w Europie. Według danych Komisji Europejskiej w 2014 roku na drogach EU doszło do ponad 1 mln wypadków, w których rannych zostało blisko 1,5 mln osób, a 26 tys. poniosło śmierć. Pod względem bezpieczeństwa, w podziale na 28 krajów wspólnoty, Polska zajmuje 5. miejsce od końca.

Zarówno w Europie, jak i w Polsce wśród sprawców wypadków oraz zabitych największą grupę stanowią kierowcy w przedziale wiekowym 18-24 lata.

fo_polic1– W 2015 roku na polskich drogach doszło do 32 967 wypadków, do których w 83 proc. doprowadzili kierujący. W co piątym takim zdarzeniu sprawcą był kierowca w wieku 18-24 lat. Biorąc pod uwagę trzy milionową populację polskich kierowców w tym przedziale wiekowym daje to najwyższy wskaźnik wynoszący 16,5 wypadków na 10 tys. osób. Jedną z najczęstszych przyczyn tych zdarzeń jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Warto więc od samego początku uświadamiać młodym kierowcom jak ryzykowne jest jej przekraczanie. Początkujące osoby za kierownicą czują się pewnie, ale często przeceniają swoje umiejętności panowania nad pojazdem w różnych sytuacjach – mówi asp. sztab. Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

forddsfl_3a

fo_dabr1– Wśród młodych kierowców brakuje zarówno umiejętności i doświadczenia w prowadzeniu pojazdu, jak i dostatecznej wyobraźni, żeby przewidzieć skutki swojego postępowania na drodze. Często nie potrafią odpowiednio ocenić prędkości i odległości, nie widzą zagrożenia w korzystaniu z telefonów komórkowych, wysyłaniu sms-ów czy robieniu sobie zdjęć, czy też prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu bądź po zażyciu narkotyków. Nieraz podatni są też na wpływ i presję swoich rówieśników, mają dużą potrzebę do zaimponowania im – wyjaśnia Maria Dąbrowska- Loranc, kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Instytucie Transportu Samochodowego w Warszawie.

fo_czop1– System szkolenia kierowców w Polsce daleki jest od ideału, przede wszystkim za mały nacisk kładziony jest na praktykę czyli jazdę samochodem. Tylko w ten sposób można nabyć doświadczenia, ale też wymaga to czasu. Takim przyspieszonym kursem są zajęcia doszkalające w specjalnie przygotowanych do tego ośrodkach. Młody kierowca ma okazję doświadczyć m.in. co znaczy dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, dlaczego wpada się w poślizg i jakie są tego konsekwencje. W rezultacie każdy momentalnie weryfikuje swoje umiejętności i nabiera pokory. Wadą takich szkoleń jest niestety cena i nie każdy młody kierowca może sobie na to pozwolić – dodaje Tomasz Czopik, kierowca rajdowy i ekspert od szkoleń bezpiecznej jazdy.

forddsfl_5a

Problemy te dotyczą młodych kierowców na całym świecie. Uwagę na to zwróciła firma Ford, która w 2003 roku zainicjowała w USA bezpłatny program Driving Skills for Life (DSFL). Dekadę później rozszerzono go o 11 krajów europejskich, dzięki czemu szkolenie przeszło kolejnych 17 000 kierowców w wieku 18-24 lat. W tym roku dodano do niego Finlandię i Polskę. W naszym kraju rozpoczął się na terenie Automobilklubu Polski na warszawskim Bemowie.

fo_mariu2– Program Ford Driving Skills for Life dedykowany jest młodym kierowcom. Liczę, że przygotowane przez nas zajęcia praktyczne jak i materiały poglądowe dostępne na www.forddsfl.pl wpłyną na wyobraźnię młodych osób, pozwolą w praktyce poznać zagrożenia i ocenić własne umiejętności oraz realnie wpłyną na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Zaprosiliśmy 300 młodych kierowców na bezpłatne szkolenie do Warszawy w pierwszy weekend nowego roku akademickiego. Natomiast w kolejnym etapie nasz program rozszerzymy o kolejne miasta w Polsce – podsumowuje Mariusz Jasiński, dyrektor komunikacji i public relations Ford Polska.

Szkolenie Ford Driving Skills for Life składa się z dwóch podstawowych elementów – teorii i przede wszystkim praktycznych ćwiczeń wykonywanych podczas jazdy samochodem. Każdy uczestnik, pod okiem doświadczonego instruktora, uczy się rozpoznawać potencjalne zagrożenia na drodze, kontrolować prędkość jazdy i utrzymywać optymalną odległość od pozostałych pojazdów oraz panowania nad samochodem także w sytuacjach awaryjnych. Ich uzupełnieniem są zajęcia wykonywane w alkogoglach oraz specjalnych kombinezonach, dzięki czemu każdy może przekonać się jak zmieniają się jego zdolności psychomotoryczne po spożyciu alkoholu lub zażyciu środków odurzających.

forddsfl_6a

Całe szkolenie trwa pół dnia, samochody udostępnia Ford, a nad ich przebiegiem czuwają instruktorzy doskonalenia techniki jazdy z Sobiesław Zasada Centrum.

Niemniej ważnym elementem programu DSFL jest platforma edukacyjna udostępniona pod adresem forddsfl.pl/. Znalazły się na niej materiały szkoleniowe, w tym porady w formie filmików z udziałem kierowcy rajdowego Tomasza Czopika oraz infografiki, które w przejrzysty sposób opisują i wyjaśniają dane zagadnienie. Zawartość platformy jest projektem otwartym, dzięki czemu na bieżąco będzie aktualizowana i uzupełniana o kolejne tematy. Część z nich pochodzić będzie z materiałów wykorzystywanych w innych krajach, część odniesie się bezpośrednio do sytuacji na polskich drogach. Za jej pośrednictwem prowadzony jest również nabór na szkolenia.

Co równie ważne, z platformy edukacyjnej www.forddsfl.pl skorzystać może każdy kierowca, który zainteresowany jest podnoszeniem swojej wiedzy oraz umiejętności. Dostęp do niej nie wymaga rejestracji, logowania czy podawania wieku.

forddsfl_4a