Dla przewoźników międzynarodowych szczególnie istotna jest możliwość sprawnego i szybkiego regulowania opłat za autostrady i trasy szybkiego ruchu.
Obecnie kraje należące do Unii Europejskiej stosują różne systemy rozliczeń, co wiąże się z koniecznością montażu kilku urządzeń pomiarowych w pojazdach.
Zobacz także:
Już od kwietnia 2018 roku posiadacze kart flotowych euroShell przy użyciu jednego urządzenia pomiarowego będą mogli skorzystać z ujednoliconego elektronicznego systemu poboru opłat drogowych (EETS) aż w siedmiu krajach Europy.
Klienci Shell jako pierwsi, już w 2009 roku, mogli skorzystać z ujednoliconego systemu opłat drogowych we Francji i Hiszpanii. W 2012 roku oferta Shell została rozszerzona o punkty poboru opłat za przejazd tunelem Liefkenshoek w Antwerpii, rok później natomiast o Portugalię, a w 2016 roku dodano satelitarny system poboru opłat drogowych w Belgii. W roku 2018 nasza oferta zostanie rozszerzona o Austrię oraz Włochy, a także tunel Herren w Niemczech.
– Shell jest doskonałym partnerem dla każdej firmy transportowej, która potrzebuje maksymalnie szerokiego dostępu do ujednoliconego elektronicznego systemu poboru opłat drogowych w Europie. Dzięki dostępności w 7 krajach zyskają Państwo najszerszy zasięg na rynku, przy użyciu jednego urządzenia pokładowego – mówi Robert Karolczak, Marketing Manager Poland, Baltics & Ukraine Commercial Fleet w Shell Polska.
Dążenie do pełnej interoperacyjności
Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej wszystkie państwa członkowskie są zobowiązane do wdrożenia przepisów dotyczących Europejskiej Usługi Opłaty Elektronicznej (EETS), która umożliwia dokonywanie płatności za opłaty drogowe przy pomocy jednej jednostki pokładowej (OBU), w ramach jednej umowy i jednego konta użytkownika, co pozwoli flotom transportowym zaoszczędzić czas przejazdu oraz koszty.
Unifikacja systemu rozliczeń zapewnia interoperacyjność, czyli pełną kompatybilność systemów obowiązujących w krajach członkowskich. Takie rozwiązanie znacząco ułatwi rozliczenia, usprawni cały proces i ograniczy koszty administracyjne z nimi związane. Dlatego konsekwentne dążenie do ujednoliconego systemu automatycznego poboru opłat we wszystkich krajach Unii Europejskiej to wciąż jedno z najważniejszych wyzwań i zadań resortów infrastruktury każdego państwa.
Wiele tras, jedna faktur
Co ważne kartą euroShell można regulować przejazdy autostradami, drogami ekspresowi czy tunelami w innych krajach Europy, w których obowiązuje elektroniczny pobór opłat. Od stycznia 2018 roku zasięg opłat drogowych objętych ofertą euroShell został poszerzony o nową autostradę Irun w Hiszpanii oraz Vignette w Estonii.
Od kwietnia natomiast zostanie udostępniony nowy system e-myta w Słowenii (DarsGo), na który już prowadzimy rejestrację, a następnie system Platon w Rosji. Tak kompleksowe podejście do rozliczania wszystkich opłat drogowych ponoszonych w większości krajów Europy znaczącą ułatwia prowadzenie biznesu – otrzymuje się fakturę od jednego dostawcy, któremu powierzają także sprawy administracyjne związane z rejestracją pojazdów czy montażem urządzeń pokładowych.
Rozwiązania, które umożliwiają wygodne i bezpieczne uregulowanie opłat drogowych, stały się dla firm transportowych ważnym elementem prowadzonej działalności. Dlatego Shell zapewnia zaawansowane rozwiązania w zakresie interoperacyjności opłat drogowych, jak również gamę wysokiej jakości paliw i usług związanych z mobilnością niezależnie od miejsca, w którym prowadzona jest działalności floty.