ECO – MIASTO: ZGŁOSZENIA DO KONKURSU DO 20 PAŹDZIERNIKA

renault_zo1

Jednym z głównych elementów czwartej edycji projektu Eco-Miasto jest konkurs dla samorządów, który wyłoni najbardziej ekologiczne miasta w czterech kategoriach.

Są to: mobilność zrównoważona, efektywność energetyczna budynków, gospodarka wodna oraz zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi. Formularze zgłoszeniowe samorządy mogą przesyłać do 20 października br. za pomocą strony internetowej eco-miasto.pl.


Zobacz także:
ECO

ROZMAITOŚCI


 

Organizatorem projektu jest Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Saint- Gobain, Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy oraz TIRU, a także Fundacją LafargeHolcim oraz Krajową Agencją Poszanowania Energii.

Przy wyborze zwycięskich miast w kategorii mobilność zrównoważona brane będzie pod uwagę m.in. zaangażowanie samorządów w rozbudowę ekologicznej komunikacji miejskiej, zwiększenie liczby i długości ścieżek rowerowych, efektywność działania Inteligentnych Systemów Transportowych, propagowanie mobilności elektrycznej i wprowadzanie udogodnień dla kierowców pojazdów elektrycznych, a także planowanie długofalowe.

renault_zo3

W kategorii efektywność energetyczna budynków kluczowe w ocenie będą natomiast projekty realizowane w zakresie m.in. termomodernizacji budynków oraz instalacji systemów monitorowania strat energii, a także budżet wydawany z jednej strony na energię, z drugiej na inwestycje mające zmniejszyć koszty jej zużycia.

W kolejnej kategorii – gospodarka wodna – miasta zostaną ocenione m.in. pod kątem ochrony dostępnych ujęć wody i stanu ich zanieczyszczenia, inwestycji w rozbudowę systemów wodno- ściekowych i wodociągowych, jak również działania samorządów prowadzące do zmniejszenia strat wody w sieciach wodociągowych.

W zarządzaniu lokalnymi systemami energetycznymi kluczowe jest właściwe połączenie źródeł systemowych ciepła i elektryczności z lokalnie produkowaną lub odzyskiwaną energią, wykorzystując przy tym potencjał odnawialnych źródeł energii i ich efektywne zarządzanie. Bezpieczna i zrównoważona energia, która jest dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego terytorium jest jednym z największych wyzwań lokalnych władz.

Startujące w konkursie samorządy zostaną podzielone ze względu na wielkość miast: do 100 tys. i ponad 100 tys. mieszkańców, co oznacza, że w każdej kategorii będzie dwóch zwycięzców.

renault_zo2

Ogłoszenie wyników nastąpi jesienią na uroczystej gali w Ambasadzie Francji. Poza prestiżowymi statuetkami i tytułem polskiego Eco- Miasta 2016, laureaci otrzymają dodatkowe nagrody, m.in. każde ze zwycięskich miast w kategorii mobilność zrównoważona otrzyma samochód elektryczny Renault ZOE do testów na okres 1 miesiąca.

Podobnie jak w poprzednich edycjach projektu, tym razem także nie zabraknie seminariów tematycznych. W październiku odbędą się 4 seminaria odpowiadające tematyce każdej z kategorii konkursowych (mobilność zrównoważona – 26 października 2016 w Warszawie). Seminaria tematyczne są ważnym elementem projektu, ponieważ skupiają przedstawicieli polskich i francuskich miast, dając im doskonałą okazję do wymiany doświadczeń oraz poznania najlepszych międzynarodowych praktyk.

Dodatkową aktywnością w ramach projektu Eco-Miasto jest projekt edukacyjny. Jego celem jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na jakość otoczenia, w którym żyją oraz zaangażowanie ich do czynnego udziału w kreowaniu miejsc i budowaniu przyjaznej przestrzeni z zachowaniem troski o środowisko. Wszelkie informacje o projekcie można znaleźć na stronie internetowej zakreceniwprzestrzeni.pl.