Do tegorocznej edycji konkursu ECO-Miasto zgłosiło się 29 miast z 12 województw. Złożono 49 formularzy, gdyż wiele miejscowości rywalizuje w kilku kategoriach.
Aż 3 kandydaci (Bielsko- Biała, Gdynia i Toruń) przesłali formularze we wszystkich 4 kategoriach konkursowych. Najwięcej miast zgłosiło się z województwa śląskiego (6) i pomorskiego (5).
Zobacz także:
W kategorii mobilność zrównoważona rywalizuje 14 miast z 9 województw, najwięcej, tj. 3 miasta z województwa pomorskiego (Gdańsk, Gdynia i Sopot). Nagrody zostaną przyznane już 8 listopada br. na gali w Warszawie – miastom najlepiej realizującym politykę zrównoważonego rozwoju w 4 kategoriach: mobilność zrównoważona, efektywność energetyczna budynków, gospodarka wodna oraz zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi.
Organizatorem projektu jest Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą Saint- Gobain, Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy Polska oraz TIRU, a także Fundacją LafargeHolcim oraz Krajową Agencją Poszanowania Energii.
Przy wyborze zwycięskich miast w kategorii mobilność zrównoważona brane będą pod uwagę m.in.: zaangażowanie samorządów w rozbudowę ekologicznej komunikacji miejskiej, zwiększenie liczby i długości ścieżek rowerowych, efektywność działania Inteligentnych Systemów Transportowych, propagowanie mobilności elektrycznej i wprowadzanie udogodnień dla kierowców pojazdów elektrycznych, a także planowanie długofalowe.
W kategorii efektywność energetyczna budynków kluczowe w ocenie będą natomiast projekty realizowane w zakresie m.in. termomodernizacji budynków oraz instalacji systemów monitorowania strat energii, a także budżet wydawany z jednej strony na energię, z drugiej – na inwestycje mające zmniejszyć koszty jej zużycia.
W kolejnej kategorii – gospodarka wodna – miasta zostaną ocenione m.in. pod kątem ochrony dostępnych ujęć wody i stanu ich zanieczyszczenia, inwestycji w rozbudowę systemów wodno- ściekowych i wodociągowych, jak również działań samorządów prowadzących do zmniejszenia strat wody w sieciach wodociągowych.
W zarządzaniu lokalnymi systemami energetycznymi kluczowe jest właściwe połączenie źródeł systemowych ciepła i elektryczności z lokalnie produkowaną lub odzyskiwaną energią, przy wykorzystaniu potencjału odnawialnych źródeł energii oraz efektywne zarządzanie nimi. Bezpieczna i zrównoważona energia, która jest dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego terytorium jest jednym z największych wyzwań lokalnych władz.