Międzynarodowy Dzień Uprzejmości na Drodze jest obchodzony 5 kwietnia. Święto wywodzi się z Francji, ale szybko zyskało popularność na całym świecie.
Co to znaczy być uprzejmym na drodze? Przestrzeganie przepisów oraz bycie przewidywalnym i wyrozumiałym kierowcą. Tak rozumiana uprzejmość ma dodatkowo pozytywny wpływ na płynność ruchu.
Zobacz także:
Jazda na suwak, gdy kończy się jeden z pasów ruchu czy umożliwianie innym zmiany pasa, kiedy tego potrzebują, to tylko przykłady zachowań, które poprawiają płynność ruchu. Niezwykle ważne jest również to, że uprzejmość na drodze może pomagać w obniżeniu napięcia, a spokojny kierowca podejmuje lepsze decyzje, także w sytuacjach awaryjnych – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Podstawą kulturalnego zachowania uczestników ruchu jest respektowanie przepisów. Gdy wszyscy przestrzegają ustalonych zasad, można łatwo przewidzieć zachowanie innych kierowców. Jeśli prowadzący pojazd chce zmienić pas, musi włączyć kierunkowskaz, informując innych o planowanym manewrze. Podobnie, jeżeli ma zamiar skręcić. Wtedy kierowca jadący za nim wie, że musi zwolnić i zachować większą ostrożność.
W kontekście prędkości elementem przewidywalności jest to, że jeśli jedziemy drogą z ograniczeniem prędkości do 80 km/h, możemy spodziewać się, że inni kierowcy poruszają się z taką właśnie prędkością. Jeśli ktoś na tym odcinku jedzie 150 km/h i zmienia dynamicznie pasy, nie włączając kierunkowskazów, stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu i trudno przewidzieć jego zachowanie – wyjaśnia Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Niektórzy kierowcy nadużywają klaksonu, gdy chcą wyrazić swoje niezadowolenie z zachowania innych uczestników ruchu, zapominając, że kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego tylko w sytuacji, kiedy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie.
Bardzo ważnym elementem kultury na drodze jest wyrozumiałość. Przepraszanie za popełniane błędy i podziękowanie za uprzejmość. Takie zachowanie na drodze spowoduje, że nie tylko dotrzemy do celu bezpiecznie, ale także w dobrym nastroju – podsumowuje Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.