Koncern Daimler AG nabył mniejszościowy pakiet udziałów w amerykańskiej firmie Sila Nanotechnologies Inc. (Sila Nano) w ramach swoich działań badawczo- rozwojowych.
Nowy partner to wiodący specjalista w zakresie opracowywania materiałów do wytwarzania akumulatorów – materiały te przewyższają obecnie stosowane technologie litowo- jonowe.
Zobacz także:
Dzięki swoim najnowszym osiągnięciom Sila Nanotechnologies wyznacza nowy standard wydajności akumulatorów – wykorzystuje potencjał krzemu do stworzenia bezpiecznych, modułowych akumulatorów o dużej gęstości energii, mogących zaoferować nowe możliwości elektryfikacji: od urządzeń konsumenckich aż po pojazdy elektryczne i nie tylko. Wraz z nabyciem udziałów Daimler otrzyma miejsce w Radzie Dyrektorów Sila Nano. Inwestycja stanowi część ostatniej rundy finansowania, którą prowadził koncern.
– Jesteśmy na dobrej drodze do mobilności przyszłości, pozbawionej emisji dwutlenku węgla. W tym roku na rynek wchodzi nasz zupełnie nowy model EQC, my tymczasem torujemy już drogę dla nowej generacji mocnych aut elektrycznych z zasilaniem akumulatorowym. Technologia litowo- jonowa jest obecnie najwydajniejszą dostępną technologią akumulatorów i nadal wykazuje duży potencjał, a postępy Sila Nano w zakresie wydajności baterii są bardzo obiecujące. Cieszymy się na owocną współpracę, łącząc nasze doświadczenie i wiedzę w interesie dalszego rozwoju oraz szybkiej komercjalizacji – powiedział Sajjad Khan, wiceprezes ds. łączności, jazdy autonomicznej, usług współdzielenia i mobilności elektrycznej (w skrócie „CASE”) w koncernie Daimler AG.
Akumulator stanowi kluczowy element konstrukcji samochodów elektrycznych, a przy tym nie jest produktem gotowym, ale integralną częścią architektury pojazdu. „Inteligencja” akumulatora bazuje na złożonym, kompleksowym systemie, który określa właściwości pojazdu w odniesieniu do osiągów, zasięgu i czasów ładowania. Daimler konsekwentnie poszerza swoje kompetencje do technologicznej oceny materiałów i ogniw, jak również działania badawczo- rozwojowe w tym zakresie.
Stanowią one bowiem integralny i istotny element strategii elektryfikacji koncernu. Obejmują nieustanną optymalizację obecnej generacji systemów akumulatorów litowo- jonowych, dalszy rozwój ogniw zakupionych na rynku światowym oraz badania nad nową generacją akumulatorów.
Innowacyjna technologia chemiczna
Udoskonalenia tradycyjnej technologii chemicznej akumulatorów litowo- jonowych osiągnęły swoje granice. Interdyscyplinarny zespół naukowców i inżynierów Sila Nano przyspieszył rozwój nowej generacji chemii akumulatorowej – wykorzystując moc krzemu do stworzenia bezpiecznych, wytrzymałych, modułowych rozwiązań spełniających potrzeby produkcji masowej.
– Obecnie ta przełomowa chemia wykazuje nawet 20-procentową poprawę (wydajności) w stosunku do najnowocześniejszych tradycyjnych akumulatorów litowo-jonowych. W dodatku ma potencjał do jeszcze większych przyrostów. Cieszymy się na współpracę z Daimlerem – chcemy dostarczać koncernowi lepsze akumulatory o większej gęstości energii i wprowadzać w życie naszą wspólną wizję przyszłości aut elektrycznych, dostępną dla większej liczby ludzi – powiedział Gene Berdichevsky, współzałożyciel i dyrektor generalny Sila Nano.
Firma z siedzibą w Alamedzie w Kalifornii całkowicie zastępuje konwencjonalne grafitowe elektrody opatentowanymi krzemowymi materiałami kompozytowymi, które zapewniają dużą gęstość energii oraz wysoką żywotność. W rezultacie mogą powstać wydajniejsze, pojemniejsze i trwalsze źródła energii dla pojazdów elektrycznych. Materiały te mogą być łatwo wykorzystane przez istniejące fabryki akumulatorów litowo-jonowych, nie ma więc problemu z ich efektywnym, masowym wdrożeniem do produkcji.
Elektryczna ofensywa
Mercedes- Benz Cars błyskawicznie zwiększa tempo elektryfikacji samochodów. Do 2022 r. zelektryfikowana zostanie cała gama modeli. Oznacza to, że w każdym segmencie dostępne będą różne zelektryfikowane alternatywy dla tradycyjnych napędów – od układu z 48-woltową instalacją elektryczną (EQ Boost) i hybryd plug- in (EQ Power) aż po ponad 10 aut całkowicie elektrycznych (EQ) zasilanych energią z akumulatora lub z ogniw paliwowych.
Koncern Daimler spodziewa się, że do 2025 roku samochody na prąd będą stanowiły od 15 do 25 proc. całkowitej sprzedaży Mercedes- Benz Cars – w zależności od warunków ramowych, takich jak rozwój infrastruktury, indywidualne preferencje klientów oraz dalszy rozwój specyficznych dla poszczególnych rynków warunków prawnych.
W rozbudowę swojego portfolio produktów pod marką EQ oddział inwestuje około 10 miliardów euro. Ponadto ponad 1 miliard euro koncern Daimler przeznacza na rozwój globalnej sieci produkcji akumulatorów, funkcjonującej w ramach światowej sieci fabryk Mercedes- Benz Cars. Firma kupuje ogniwa na światowym rynku i poleca dostawcom produkcję w oparciu o specjalne specyfikacje, zapewniając sobie dostępność najlepszej możliwej technologii.
Wraz z zakupem ogniw akumulatorowych za ponad 20 miliardów euro Daimler stworzył podstawowe warunki niezbędne do prowadzenia konsekwentnej transformacji w kierunku elektrycznej przyszłości. Globalna sieć zakładów produkcji akumulatorów marki będzie w przyszłości składać się z dziewięciu fabryk na trzech kontynentach.