COYOTE NAV: PRZYDATNE I PROSTE W OBSŁUDZE URZĄDZENIE (TEST)

coyotenav_1a

Czy istnieje nawigacja samochodowa, która prowadzi do celu i jednocześnie ostrzega przed kontrolą drogową? Tak, ale tylko o stacjonarnym fotoradarze.

Coyote oferuje coś więcej. Ostrzeżenia w czasie rzeczywistym, które zgłaszają inni kierowcy. Niezwykle popularny we Francji i na zachodzie Europy system zyskuje coraz więcej użytkowników w Polsce.


Zobacz relacje:

GPS / AUDIO

COYOTE


 

System ostrzegania Coyote to sztandarowa usługa tego producenta, do której nawigacja jest tylko dodatkiem. Całość polega na tym, że w razie kontroli drogowej, aktywnego fotoradaru czy pojawienia nieoznakowanego radiowozu użytkownicy mogą wrzucać taką informacje do systemu Coyote. Kierowcy mogą zgłaszać również inne zdarzenia drogowe, m.in. korki czy wypadki albo roboty drogowe.

Użytkownicy systemu Coyote mogą oceniać poziom wiarygodności informacji dostarczonych przez innych. Użytkownicy wymieniają się informacjami o aktualnej sytuacji na drodze zgłaszając zaobserwowane zagrożenia. Unikalny system weryfikacji zgłaszanych zdarzeń oraz użytkowników (każdy z nich ma określoną liczbę gwiazdek, od 0 do 3) wyłapuje nieprawdziwe ostrzeżenia oraz niesumiennych kierowców.

Mapy

W Coyote Nav jest zamontowana karta SIM do transmisji danych. Działa ona we wszystkich 23 krajach, które obejmuje system, co oznacza, że nie będziemy obciążani transferem danych w roamingu. Po każdym włączeniu urządzenie pyta o ważny przegląd techniczny, stan opon, ostrzega także, że nie prowadzi się pojazdu po spożyciu alkoholu. Po wskazaniu celu nawigacja przelicza trasę naprawdę błyskawicznie.

coyotenav_2a

Coyote Nav informuje o maksymalnym limicie prędkości na danym odcinku drogi. Ostrzega także o zdarzeniach drogowych, zgłaszanych przez innych uczestników ruchu. W razie nałożenia się dwóch zdarzeń drogowych na siebie, np. korka spowodowanego wypadkiem, są wyświetlane oba.

Nawigacja obsługuje polecenia głosowe. Urządzenie uruchamiane jest hasłem „aktywować Coyote”. Można także skorzystać z informacji o cenach na stacjach paliw i liczbie wolnych miejsc parkingowych. Producent zapewnia także dożywotnią aktualizację map.

Menu i interfejs

Menu i interfejs są bardzo przejrzyste i łatwe w obsłudze. W ustawieniach znajdziemy bardziej szczegółowe opcje dotyczące urządzenia, a więc poziom jasności, rozpoznanie mowy, język, automatyczne wyłączanie urządzenia.

Z punktu widzenia kierowcy dużo ważniejsze są ustawienia ostrzeżeń. Znajdziemy sposoby informowania kierowcy o zagrożeniu w postaci dźwięku lub informacji na ekranie oraz czasu w którym mają być wyświetlane. W menu ostrzeżeń znajdziemy także coś, co się nazywa wiarygodnością skauta, czyli innych kierowców.

Innymi przydatnymi funkcjami są możliwość otrzymywania ostrzeżeń z naprzeciwka, ostrzeżenie o senności. Ostatnia z ikonek w menu ustawień określa zachowanie nawigacji na trasie. Wybieramy tu metodę wyznaczania trasy, korzystanie z punktów opłat bądź ich unikanie, podobnie jest ze strefami płatnego parkowania w miastach i promami.

coyotenav_3a

Wygląd i funkcjonalność

Coyote Nav to połączenie nawigacji oraz społecznościowego systemu informacji w czasie rzeczywistym. Czarna obudowa wygląda elegancko. Warto zwrócić uwagę na staranne wykończenie produktu i delikatne detale. W zestawie, poza nawigacją, otrzymujemy uchwyt do szyby i kabel USB, oraz ładowarkę. Ekran posiada ochronę antyrefleksyjną, która świetnie spisuje się w ostrym słońcu.

Podsumowanie

Coyote Nav to urządzenie, proste w obsłudze i z przejrzystym menu. Jego największą zaletą jest ostrzeganie o korkach, kontrolach i zdarzeniach na drodze. Wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym i jest wiarygodne, gdyż ostrzeżenia pochodzą od innych użytkowników systemu. Urządzenie ma wbudowaną kartę SIM dzięki czemu unikniemy opłat wyjeżdżając z kraju.

ZALETY
• ostrzeganie przed zagrożeniami i nawigacja w jednym;
• eleganckie urządzenie z pięciocalowym wyświetlaczem;
• proste i przejrzyste menu.

WADY
• mało wydajna bateria;
• wciąż jeszcze niezbyt wielka liczba użytkowników w Polsce.

Cena urządzenia to 999 złotych. Cena miesięcznej subskrypcji (2 miesiące gratis): 39,90 złotych. Cena rocznej subskrypcji (2 miesiące gratis): 449 złotych.

Polecamy!

IZABELA IDZIKOWSKA