CITROEN NA GALI W KATARZE, NASI KIEROWCY – W WARSZAWIE

Ga_ci1

Tegoroczna ceremonia wręczenia nagród, dla zwycięzców Mistrzostw Świata FIA w różnych kategoriach, odbyła się w Doha w Qatarze. Tymczasem w Warszawie podczas Gali PZM w Hotelu Victoria rozdano szarfy i puchary najlepszym zawodnikom sportu samochodowego w sezonie 2014 w Polsce.

W Katarze chwile wielkiej radości przeżywał Citroen. José María López, Yvan Muller i Sébastien Loeb zdominowali podium Mistrzostw Świata FIA WTCC, a Citroën wygrał Mistrzostwo Świata Producentów w tej kategorii. Z kolei zespół Citroën Total Abu Dhabi WRT zajął drugie miejsce w Mistrzostwach Świata Producentów WRC. Zwyciężył Volkswagen Motorsport.

W niedawno zakończonym sezonie 2014, do fabrycznych DS 3 WRC zostali zaproszenie dwaj nowi kierowcy. Ta decyzja zaprocentowała. Mads Østberg i Kris Meeke ośmiokrotnie stawali na podium, w rajdach rozgrywanych na wszystkich rodzajach nawierzchni: na szutrze, asfalcie i śniegu.

Wcześniej potwierdzony jako kierowca fabryczny – pochodzący z Irlandii Północnej – Kris Meeke, po raz kolejny stworzy zespół wspólnie z Norwegiem Madsem Østbergiem w sezonie 2015. Mads wystartuje we wszystkich trzynastu rundach, jakie widnieją w kalendarzu WRC i będzie miał okazję do swojego jedynego zwycięstwa w rundzie Mistrzostw Świata, dołączyć kolejne sukcesy.

Ga_ci2

Sébastien Loeb i Daniel Elena również, wystartują w styczniowym Rajdzie Monte-Carlo. Dziewięciokrotni Mistrzowie Świata będą nominowani do zdobywania punktów w klasyfikacji producentów, podobnie jak Kris Meeke i Paul Nagle. Mads Østberg i Jonas Andersson przejmą ich obowiązki od Rajdu Szwecji – jednej z ich najbardziej ulubionych rund!

Wspaniałą okazją do podsumowania zakończonego sezonu była ceremonia wręczenia nagród FIA, którą poprzedziły pokazowe zawody kierowców i przedstawicieli władz FIA. José María López pokazał wyjątkową formę, finiszując na trzecim miejscu w wyścigu kartingowym, za Estebanem Oconem – Mistrzem Europy F3 i Danielem Ricciardo.

,,Pechito” spotkał się z kolegami z zespołu, Yvanem Mullerem i Sébastienem Loebem aby zająć całe podium dla kierowców Mistrzostw Świata Samochodów Turystycznych FIA (WTCC). Tymczasem Yves Matton, Szef zespołu Citroën Racing, odebrał puchar za Mistrzostwo Świata Producentów FIA WTCC, dzięki kolekcji 17-tu imponujących zwycięstw w 23 wyścigach sezonu.

Ga_ci3

W rajdach, dzięki temu że Kris Meeke i Mads Østberg ośmiokrotnie finiszowali na podium, Citroën Total Abu Dhabi World Rally Team, zajął drugie miejsce w Mistrzostwach Świata Producentów WRC. Stéphane Lefebvre, Alastair Fisher i Martin Koci, obsadzili wszystkie stopnie podium w mistrzostwach FIA Junior WRC i WRC-3. Młody Francuz w przyszłym roku będzie rywalizował w kategorii WRC-2, za kierownicą DS 3 R5.

Tegoroczne osiągnięcia sportowe Citroën Racing, uzupełniły sukcesy Pettera Solberga, który zdobył Mistrzostwo Świata Rallycross w DS 3 Supercar. Razem z pucharem za zwycięstwo w WRC 2003, Norweg został pierwszym kierowcą z dwoma tytułami mistrzowskimi w dwóch różnych kategoriach!

Ga_ci4

Yves Matton, Szef zespołu Citroën Racing: Patrząc na to, jak wielu czołowych przedstawicieli sporów motorowych z różnych krajów jest tutaj tego wieczora, zdałem sobie sprawę jak intensywny sezon mamy za sobą. Nasze trofea są nagrodą dla kierowców i wszystkich członków zespołu Citroën Racing, którzy walczyli w dwóch cyklach Mistrzostw Świata, i byli częścią 25 różnych rund, rozegranych we wszystkich zakątkach naszej planety. W 2015 roku, będziemy bronić tytułów WTCC razem z Pechito, Yvanem i Sebem, a także kontynuować nasze zaangażowanie w Mistrzostwa Świata WRC. W swoim drugim sezonie w DS 3, Kris i Mads mogą celować wyżej a my postaramy się pomóc im w osiągnięciu podium w Mistrzostwach Świata Kierowców. Mamy na uwadze również przyszłość Stéphana Lefebvre, którego rozwój w dalszym ciągu będziemy wspierać.

Ga_ci5

W Warszawie podczas ceremonii rozdania szarf i pucharów zjawili się najlepsi polscy kierowcy rajdowi, wyścigowi i rallycrossowi. Tytuł Mistrza Polski w klasyfikacji generalnej RAMP wywalczył po raz pierwszy w karierze Wojciech Chuchała z Automobilklubu Polski, startujący z Sebastianem Rozwadowskim.

Niestety w kończącym się sezonie zabrakło spektakularnych sukcesów podobnych do ubiegłorocznych. Robert Kubica, Mistrz Świata 2013 w WRC2 tym razem jeździł w klasie WRC, Marek Dąbrowski i Jacek Czachor zajęli piąte, a Adam Małysz i Rafał Marton – szóste miejsce w Pucharze Świata FIA w rajdach terenowych. Na czwartej pozycji w Rajdowych Mistrzostwach Europy (ERC) uplasowali się Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran.