CES 2018: TECHNOLOGIA NISSANA CZYLI AUTO UCZY SIĘ OD KIEROWCY

ces-nissa1

Nissan ogłosił wyniki badań nad możliwością interpretowania przez pojazdy sygnałów powstających w mózgu kierowcy, dzięki czemu zmieni się charakter interakcji człowieka z samochodem.

Opracowana przez firmę technologia Brain- to- Vehicle (B2V – “z mózgu do pojazdu”) zapowiada przyspieszenie czasu reakcji kierowcy i umożliwia stworzenie samochodów posiadających zdolności adaptacyjne z myślą o zapewnieniu większej przyjemności z jazdy.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI

TECHNIKA


 

Nissan zademonstriwał możliwości tej ekskluzywnej technologii na targach CES 2018 w Las Vegas. B2V jest najnowszym osiągnięciem w ramach programu inteligentnej mobilności Nissana – wizji firmy w zakresie zmiany sposobu prowadzenia pojazdów, źródła ich napędu oraz integracji ze społeczeństwem.

ces-nissa3

– Myśląc o samochodach autonomicznych, większość osób ma całkowicie bezosobowe wyobrażenie przyszłości, w której ludzie powierzają kontrolę maszynom. Natomiast technologia B2V czyni coś przeciwnego, wykorzystując sygnały powstające w mózgu kierowcy, by zapewnić mu jeszcze więcej wrażeń i przyjemności z jazdy. Dzięki inteligentnej mobilności Nissana wkraczamy w lepszy świat, w którym człowiek zyskuje więcej autonomii, więcej elektryfikacji i więcej łączności – powiedział Daniele Schillaci, wiceprezes zarządu Nissana.

To przełomowe rozwiązanie Nissana jest wynikiem badań nad wykorzystaniem technologii dekodowania sygnałów wysyłanych przez mózg do przewidywania czynności, które wykona kierowca, jak również do wykrywania jego dyskomfortu.

Przewidywanie: Wychwytując oznaki wskazujące, że mózg kierowcy ma zainicjować jakiś ruch – jak obrócenie kierownicy czy naciśnięcie pedału przyspieszenia – systemy wspomagania kierowcy mogą zapewnić szybsze wykonywanie odpowiednich czynności. Efektem może być poprawa czasu reakcji i usprawnienie manualnego prowadzenia pojazdu.

ces-nissa2

Wykrywanie: Poprzez wykrywanie i ocenę dyskomfortu kierowcy sztuczna inteligencja umożliwia zmianę konfiguracji lub stylu jazdy w trybie autonomicznym.

Wśród innych możliwych zastosowań można wymienić kształtowanie wewnętrznego środowiska pojazdu, jak stwierdził dr Lucian Gheorghe starszy badacz ds. innowacji w Centrum Badawczym Nissana w Japonii, kierujący badaniami nad B2V. Technologia ta może na przykład wykorzystywać rzeczywistość rozszerzoną do skorygowania tego, co kierowca widzi, i do stworzenia bardziej relaksującego otoczenia.

– Potencjalne zastosowania tej technologii są niesamowite. Badania te będą katalizatorem kolejnych innowacji w naszych pojazdach w najbliższych latach – powiedział Gheorghe.

ces-nissa4

Technologia Nissana B2V jest pierwszym na świecie systemem tego rodzaju. Kierowca ma na sobie urządzenie mierzące aktywność fal mózgowych, która jest następnie analizowana przez autonomiczne systemy. Antycypując zamiar wykonania ruchu, systemy mogą przystąpić do wykonania czynności – jak przekręcenie kierownicy czy zmniejszenie prędkości – o 0,2 do 0,5 sek. szybciej od kierowcy i to zazwyczaj w niezauważalny sposób.