BMW po raz dziewiąty zaprasza na niepowtarzalny muzyczny wieczór BMW Jazz Club. Jego gwiazdą będzie mistrz Tomasz Stańko, jeden z najbardziej oryginalnych i cenionych artystów w historii polskiego jazzu, który wydaje płyty pod szyldem legendarnej wytwórni ECM.
5 grudnia o godz. 20 wystąpi na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie ze specjalnym programem „December Avenue”, przygotowanym na ten unikalny jazzowy wieczór.
Zobacz także:
Do współpracy zaprosił znakomitych artystów: Annę Marię Jopek, która nagrywa i koncertuje na całym świecie, a jej muzyka zdaje się nie mieć żadnych ograniczeń oraz zespół Kroke w nieszablonowy sposób miksujący różne style muzyczne z etnicznym brzmieniem i autorskimi improwizacjami.
Tomasz Stańko zapowiada, że podczas BMW Jazz Club będzie okazja odkryć jego nowe wcielenie. Zabrzmi muzyka pełna życia, blasku i ekspresji, od południowoamerykańskich wibracji poprzez funk po etno. Motywem przewodnim koncertu będzie premierowy utwór „December Avenue” skomponowany przez Tomasza Stańko specjalnie z myślą o BMW Jazz Club. Tego wieczoru muzykę interpretować będzie Anna Maria Jopek oraz zespół Kroke, który zaprezentuje też utwory z premierowej płyty “TEN”. Nie zabraknie niespodzianek i muzycznych improwizacji, z których znani są wszyscy bohaterowie wieczoru.
Gośćmi BMW Jazz Club i Tomasza Stańko będą także świetni zagraniczni instrumentaliści: gitarzysta Nelson Veras oraz perkusiści: Zohar Fresco i Stefan Pasborg. Do składu dołączą: Dominik Wania (fortepian), Sławomir Kurkiewicz (kontrabas) i Sławek Berny (instrumenty perkusyjne). Szykuje się kolejna jazzowa uczta sygnowana przez BMW. Jak tłumaczy Tomasz Stańko tytuł „December Avenue” w oczywisty sposób nawiązuje do miesiąca, w którym odbędzie się koncert. Avenue to droga, w którą zabierze zaproszonych artystów oraz publiczność.
BMW Jazz Club jest wspólnym projektem BMW Group Polska oraz najlepszych zagranicznych i polskich muzyków. Program każdego z koncertów jest kwintesencją artystycznej otwartości, przenikania kultur i łączenia wielu muzycznych wątków. W tym roku zobaczymy jego dziewiątą odsłonę. Pierwszą edycję imprezy powołali wraz z BMW Group Polska Anna Maria Jopek i Marcin Kydryński.
Wspólnie ukonstytuowali charakter brzmienia kolejnych czterech edycji, podczas których wraz z Jopek koncertowali: Oscar Castro-Neves, Mino Cinelu, Richard Bona, Dhafer Youssef, Tito Paris, Yami czy Makoto Ozone. Na scenie pojawiły się także największe postaci polskiej wokalistyki – Urszula Dudziak, Grzegorz Turnau, Stanisław Soyka i wybitni instrumentaliści Henryk Miśkiewicz, Marcin Wasilewski i Krzysztof Herdzin.
Podczas kolejnych odsłon BMW Jazz Club słuchacze mieli okazję podziwiać autorskie projekty Michała Urbaniaka oraz Terri Lyne Carrington. W ubiegłym roku gwiazdą BMW Jazz Club była znakomita amerykańska wokalistka Dianne Reeves, która w Warszawie zaprezentowała materiał z premierowej płyty „Beautiful Life”. Od siódmej edycji funkcję dyrektora artystycznego BMW Jazz Club sprawuje Rafał Bryndal, dziennikarz muzyczny ZET Chilli.
BMW Group od ponad 40 lat angażuje się w ochronę i rozwój światowej kultury. W swoich działaniach firma kładzie główny nacisk na długofalowe zaangażowanie w sztukę współczesną, jazz i muzykę klasyczną, a także architekturę i nowoczesny design. BMW Group współpracowała z najwybitniejszymi twórcami, wśród których znaleźli się między innymi: Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Olafur Eliasson, Gerhard Richter, Thomas Demand i Jeff Koons. Firma zleca również projektowanie ważnych budynków przemysłowych i terenów zielonych słynnym architektom, takim jak Karl Schwanzer, Zaha Hadid czy duetowi Coop Himmelb(l)Au.