Jedna z największych postaci światowego jazzu saksofonista i kompozytor Branford Marsalis będzie gwiazdą jubileuszowej edycji BMW Jazz Club.
Pojawi się w nowym, zaskakującym repertuarze podczas trzech koncertów: 3 grudnia w Bielskim Centrum Kultury, 4 grudnia w Teatrze Wielkim w Warszawie, 7 grudnia w Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.
Zobacz także:
Przygotowany specjalnie na dziesiątą edycję BMW Jazz Club premierowy projekt nosi tytuł „Bezgranicznie”. Branford Marsalis oraz znakomici polscy muzycy stworzą jazzowy superband, który interpretować będzie polską muzykę: klasyczną, jazzową, ludową. Branford Marsalis to twórca łączący różne klimaty i style: jazz, klasykę, world music. Szeroką popularność przyniosła mu słynną otwierająca nuta i solo w „Englishman in New York”.
– To muzyk bezkompromisowy, ciekawy świata, podejmujący wyzwania. Artysta, nie zawaham się użyć tego słowa: epokowy. Nikt na świecie nie pasuje lepiej do hasła: „Bezgranicznie”. „B” – jak „Bezgranicznie”. Bez ograniczeń, bez granic, bez podziałów, bez uprzedzeń, bez kompleksów, bez lęku. „B” – jak Branford – mówi Marcin Kydryński, pomysłodawca koncertu.
Z okazji jubileuszu na scenie pojawią się artyści znani z poprzednich edycji BMW Jazz Club jak i nowi goście. Zaśpiewa Anna Maria Jopek, która czuwa również nad artystyczną stroną projektu. Jazzowy superband współtworzyć będą: Mino Cinelu, Maria Pomianowska, Adam Strug, Atom String Quartet, Marcin Wasilewski, Robert Kubiszyn i Pedro Nazaruk. W Teatrze Wielkim do tego składu dołączy Stanisław Soyka.
– Gdy wspólnie z Anną Marią Jopek zaczęliśmy myśleć nad jubileuszem BMW Jazz Club wyborem marzeń był Branford Marsalis. Ten genialny muzyk współpracował wcześniej z Anią przy płycie „ID” i na nową propozycję zareagował błyskawicznie, ale postawił warunek, że to my zaproponujemy mu repertuar, zaskoczymy go, rzucimy artystyczne wyzwanie – dodaje Marcin Kydryński.
Twórcy wieczoru nie chcą na razie zdradzać więcej szczegółów dotyczących repertuaru. Wiadomo tylko, że motywem przewodnim koncertu „Bezgranicznie” będą polskie kompozycje. Aranżacje przygotowuje Krzysztof Herdzin. Reszta to niespodzianka.
Bilety na koncerty kupować można za pośrednictwem strony www.eventim.pl oraz we wszystkich punktach sprzedaży współpracujących z Eventim.
Partnerami koncertów są: Opera Narodowa – Teatr Wielki, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Bielsko-Biała, Hotel Intercontinental.
BMW Jazz Club to jeden z najbardziej prestiżowych cykli muzycznych w Polsce. Od początku swojego istnienia cykl jest kwintesencją artystycznej otwartości, przenikania kultur i łączenia wielu muzycznych wątków. Pierwsze BMW Jazz Club powołali w 2006 r. na zaproszenie BMW Group Polska: Anna Maria Jopek i Marcin Kydryński.
Wspólnie odpowiadali za charakter brzmienia kolejnych czterech edycji, w których obok Jopek na scenie pojawili się wybitni międzynarodowi artyści tacy jak: Oscar Castro-Neves, Mino Cinelu, Richard Bona, Dhafer Youssef, Tito Paris, Yami czy Makoto Ozone. Zaproszenie przyjęły również największe postaci polskiej wokalistyki – Urszula Dudziak, Grzegorz Turnau, Stanisław Soyka i wybitni instrumentaliści Henryk Miśkiewicz, Marcin Wasilewski i Krzysztof Herdzin.
Później przyszedł czas na zmianę formuły – każdej edycji patronowała inna jazzowa osobistość. Zaproszenie do stworzenia autorskiego projektu pod marką BMW Jazz Club przyjął w 2011 r. Michał Urbaniak. W kolejnych edycjach mieliśmy okazję podziwiać amerykańską perkusistkę, kompozytorkę i wokalistkę Terri Lyne Carrington oraz jazzową diwę Dianne Reeves, która w Warszawie brawurowo zaprezentowała materiał z premierowej płyty „Beautiful Life”. W ubiegłym roku projekt „December Anvenue” sygnował Tomasz Stańko.
BMW Group od ponad 40 lat angażuje się w ochronę i rozwój światowej kultury. W swoich działaniach firma kładzie główny nacisk na długofalowe zaangażowanie w sztukę współczesną, jazz i muzykę klasyczną, a także architekturę i nowoczesny design. BMW Group aktywnie wspiera i angażuje się w projekty kulturalne. W Polsce należą do nich: BMW Jazz Club, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, OperaLab, BMW/ Urban/ Transforms.
BMW/Art/Transforms czy partnerstwo z Teatrem Wielkim Operą Narodową. BMW jest także właścicielem niezwykłej kolekcji BMW Art Cars, motoryzacyjnych wizji autorstwa m.in. Jeffa Koonsa, Andy’ego Warhola czy Roya Liechtensteina. Kolekcja gościła w Polsce podczas wystawy w roku 2014.