BMW Group w coraz większym stopniu wykorzystuje we własnej produkcji i logistyce rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji.
AI na przykład zwalnia pracowników z monotonnych zadań, takich jak sprawdzanie, czy trójkąt ostrzegawczy znajduje się we właściwym miejscu w bagażniku.
Zobacz także:
Zadanie to wykonuje kamera w połączeniu z samouczącym się oprogramowaniem, które w ciągu milisekund porównuje obrazy na żywo z setkami innych obrazów i wykrywa odchylenia od normy.
BMW Group publikuje teraz wybrane algorytmy z tego obszaru sztucznej inteligencji na platformie open source. Są one częścią różnych aplikacji z dziedziny sztucznej inteligencji, w szczególności automatycznego rozpoznawania i znakowania obrazu.
Publikacja pozwoli twórcom oprogramowania na całym świecie na przeglądanie, edycję, używanie i rozwijanie kodu źródłowego.
– Dzięki algorytmom, które obecnie publikujemy, BMW Group znacznie skróciła już czas opracowywania sieci neuronowych dla autonomicznych systemów transportowych i robotów – mówi Dirk Dreher, dyrektor ds. planowania logistyki.
Sieci neuronowe samodzielnie porównują obrazy na żywo w produkcji i logistyce z bazami danych obrazów w celu wykrycia wszelkich odchyleń. Filozofia open source niesie przy tym korzyści zarówno dla zainteresowanych programistów, jak i dla grupy.
– Udostępniamy części naszego innowacyjnego i sprawdzonego w różnych aplikacjach AI oprogramowania do cyfrowego znakowania obrazów, a w zamian otrzymujemy wsparcie w ulepszaniu oprogramowania w tej dziedzinie. Jednocześnie możemy bardziej skoncentrować się na dalszym rozwoju konkretnych zastosowań AI w produkcji i logistyce – mówi Christian Patron, szef działu innowacji, cyfryzacji i inteligentnej analizy danych.
– Mocno inwestujemy w sztuczną inteligencję. Udostępniając nasze algorytmy globalnej społeczności programistów, świadomie przyczyniamy się do udostępnienia AI szerokiej rzeszy użytkowników. Spodziewamy się, że otwarcie kodu źródłowego zaowocuje szybkim i energicznym rozwojem oprogramowania – dodaje Kai Demtröder, dyrektor ds. sztucznej inteligencji i platform danych w BMW Group IT.
Zasada open source gwarantuje wszystkim użytkownikom algorytmów anonimowość. Ewentualne błędy w algorytmach dają się szybko zidentyfikować. W razie potrzeby można do tego również wykorzystywać zautomatyzowane funkcje operatorów platformy. W ramach zapewnienia jakości BMW Group sprawdza wszystkie sugestie użytkowników przed ich wykorzystaniem lub opublikowaniem. Model, a więc rzeczywista aplikacja AI opracowana za pomocą algorytmów, zawsze pozostaje chroniony.
Każdy użytkownik może swobodnie decydować, czy chce udostępnić swój model partnerom, na przykład dostawcom.