Ogólnoświatowa premiera najnowszego BMW Art Car odbyła się w Muzeum Sztuki Minsheng w Pekinie. BMW M6 GT3 Art Car wystartuje w Pucharze Świata FIA GT w Makau w listopadzie.
Samochody do kolekcji BMW Art Car projektowali już Jeff Koons i John Baldessari. Tym razem do udziału w projekcie zaproszono Cao Fei (ur. 1978 r.) – najmłodszą i pierwszą chińską artystkę, która przedstawiła swoją wizję.
Zobacz także:
Dzięki możliwościom, jakie daje rzeczywistość rozszerzona oraz wirtualna, ceniona na całym świecie chińska artystka multimedialna twórczo analizuje przyszłość mobilności, m.in. jazdę autonomiczną, latające samochody i cyfryzację.
– Byliśmy zachwyceni, kiedy niezależne jury złożone z dyrektorów muzeów z całego świata wybrało Cao Fei do projektu BMW Art Car. W Chinach uważa się, że osiemnaście jest szczęśliwą liczbą. BMW w interpretacji Cao Fei jest osiemnastym z kolei motoryzacyjnym dziełem sztuki w naszej kolekcji. Artystka podeszła do zadania w niekonwencjonalny sposób, na zasadzie pełnej imersji, wciągając widzów w interakcję z projektem dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii. Efekt końcowy w pełni zasługuje na miano BMW Art Car XXI wieku – powiedział Ian Robertson, Członek Zarządu BMW AG.
– Światło oznacza dla mnie przepływ myśli. Ponieważ nie da się ustalić prędkości myśli, samochód Art Car nr 18 w pewnym sensie kwestionuje istnienie granic ludzkiego umysłu. Jesteśmy dziś na progu nowej ery, w której umysł sprawuje bezpośrednią kontrolę nad przedmiotami i możliwe jest przekazywanie myśli, na przykład podczas operacji bezzałogowych czy też za pośrednictwem sztucznej inteligencji. Warto zastanowić się nad tym, jakie postawy i emocje kryją w sobie klucz, który otworzy bramę do całkiem nowej epok – opisuje najnowsze BMW Art Car jego autorka, Cao Fei.
BMW Art Car #18 autorstwa Cao Fei
Artystka multimedialna podeszła do projektu BMW Art Car w sposób charakterystyczny dla swoich twórczych poszukiwań, czyli budując wszechświat równoległy. Dzieło składa się z trzech odrębnych części. Jedną z nich jest materiał wideo, którego centralnym motywem jest podróżujący w czasie przewodnik duchowy. Jego uzupełnieniem są elementy rzeczywistości rozszerzonej przedstawiające kolorowe cząstki światła, dostępne dzięki specjalnej aplikacji (App Store: słowo kluczowe „BMW Art Car #18”).
Całość dopełnia wyścigowy samochód BMW M6 GT3 w oryginalnym kolorze czarnego karbonu. Holistyczne wykorzystanie matowej czerni nawiązuje do włókna węglowego, z którego wykonana jest konstrukcja podwozia samochodu wyścigowego, a jednocześnie wprowadza samochód w cyfrowy świat nowych możliwości.
Wkomponowanie sztuki wideo oraz rzeczywistości rozszerzonej w artystyczną koncepcję tworzy otoczenie, którego integralną część stanowi M6 GT3. Bohater materiału wideo wykonuje ezoteryczne ruchy, których odzwierciedleniem są kolorowe strumienie światła. Po uruchomieniu aplikacji wewnątrz auta świetlne smugi stają się instalacją zrealizowaną w ramach rzeczywistości rozszerzonej, która spowija BMW M6 GT3 z każdej strony i wciąga widza w interakcję.
Narracja czerpie z tradycyjnego duchowego ceremoniału azjatyckiego, w ramach którego błogosławi się nowe przedmioty, na przykład samochody. W tym przypadku celem jest pozyskanie pomyślności dla kierowcy i jego samochodu. Na szerszej płaszczyźnie elementy świetlne odzwierciedlają to, czego nie widzi oko i nie dostrzega umysł.
W ciągu trzech lat, jakie upłynęły od ogłoszenia wyboru Cao Fei jako autorki kolejnego Art Car, artystka odbyła między innymi w 2015 r. w Szwajcarii jazdę na torze z Cyndie Allemann – zawodniczką startująca w wyścigach samochodowych. Podczas licznych wizyt w siedzibie koncernu Cao Fei współpracowała także z inżynierami, projektantami i specjalistami ds. technologii cyfrowych w BMW Group. W ramach gromadzenia materiału niezbędnego do realizacji projektu zwiedziła również zakład BMW w Tiexi.
BMW M6 GT3 na torze wyścigowym
BMW M6 GT3 czerpie moc z 4,4-litrowego silnika V8 z technologią M TwinPower Turbo, który może się pochwalić osiągami rzędu 585 KM przy całkowitej masie pojazdu poniżej 1300 kg. Sześciostopniowa wyścigowa, sekwencyjna skrzynia biegów oraz zaawansowane układy elektronicznesą dopasowane do wymogów sportów motorowych. Maxime Martin, Alexander Sims i Philipp Eng doprowadzili auto do zwycięstwa w 24-godzinnym wyścigu w Spa- Francorchamps w 2016 roku.
Wersja GTML samochodu startuje w mistrzostwach IMSA WeatherTech SportsCar Championship. Augusto Farfus ma okazję wypróbować kolejny Art Car – tym razem dzieło Cao Fei – podczas Pucharu Świata FIA GT w Makau (CHN).
DANE TECHNICZNE
* Wymiary: długość – 4944 mm, szerokość – 2046 mm, rozstaw osi – 2901 mm, masa – poniżej 1300 kg.
* Silnik: na bazie seryjnego S63, który został podrasowany, aby uzyskać osiągi niezbędne w sportach motorowych; wyposażony w technologię M TwinPower Turbo;
– typ: V8;
– pojemność skokowa: 4395 cm3;
– moc: do 585 KM;
– prędkość maksymalna: ok. 280 km/h.
* Układ smarowania: sucha miska olejowa zaprojektowana specjalnie dla BMW Motorsport.
Kolekcja BMW Art Car
Od 1975 roku już 19 artystów z całego świata zrealizowało swoje artystyczne wizje na bazie współczesnych modeli BMW. Inspiratorem powstania kolekcji był francuski kierowca wyścigowy i miłośnik sztuki Hervé Poulain, który poprosił swojego przyjaciela – artystę Alexandra Caldera – o stworzenie artystycznej wizji samochodu. Efektem tej współpracy było BMW 3.0 CSL, które w 1975 r. zaprezentowano podczas 24-godzinnego wyścigu Le Mans.
BMW Art Car – M6 GTLM – zaprojektowane przez Johna Baldessariego rywalizowało 28 i 29 stycznia 2017 r. w legendarnym 24-godzinnym wyścigu na torze Daytona.
Tegoroczne BMW Art Car został uroczyście zaprezentowany 1 czerwca w Muzeum Sztuki Minsheng w Pekinie. W ciągu lata instalację Cao Fei można będzie oglądać w Szanghaju, w BMW Experience Shanghai. Wirtualna prezentacja BMW Art Car autorstwa Cao Fei będzie również z jednym z wydarzeń UBS Forum podczas targów Art Basel w Bazylei w czerwcu.