Nowy rok szkolny to dla rodziców nowe obowiązki, z których najważniejszym jest zadbanie o bezpieczeństwo ucznia w drodze do szkoły. Firma Bridgestone radzi w kilku punktach, o czym należy pamiętać codziennie wożąc dzieci.
We wrześniu wielu rodziców po raz pierwszy zacznie regularnie wozić swoje pociechy do szkoły czy przedszkola. Ten codzienny rytuał to duża odpowiedzialność za najmłodszych pasażerów.
Zobacz także:
NIETRZEŹWY NASTOLATEK ZA KÓŁKIEM – CO Z ODSZKODOWANIEM
PRAWO O RUCH DROGOWYM: ODBLASKI OBOWIĄZKOWE
Należy więc zadbać o to, by samochód był dostosowany do kapryśnej pogody. Szczególnie wczesną jesienią, kiedy warunki jazdy zmieniają się z dnia na dzień a zalegające na ulicy liście i poranne niskie temperatury utrudniają jazdę.
– Pamiętajmy o oponach – są one jedynym elementem, jaki łączy pojazd z nawierzchnią, dlatego dbanie o ich stan powinno wejść w nawyk, podobnie jak kontrola poziomu oleju, czy zapinanie pasów. Zgodnie z polskim prawem w przypadku opon letnich minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm, zaś w przypadku opon zimowych – 3 mm. Niestety, nie wszyscy kierowcy przykładają wagę do ich roli w aucie. Badania przeprowadzone przez firmę Bridgestone w całej Europie wykazały, że ponad 78 proc. pojazdów wyposażonych jest w niewłaściwe ogumienie. Kierowcy często prowadzą samochody na oponach, które mają albo zbyt niskie ciśnienie, albo są zużyte ponad dopuszczalną przepisami normę co przekłada się na bezpieczeństwo jazdy – mówi Anna Paszt z firmy Bridgestone.
Opracowanie najefektywniejszej trasy
W czasie wakacji zdążyliśmy przyzwyczaić się do dużej przepustowości ulic w naszych miastach. Od 1. września jednak czas dojazdu tą samą trasą wydłuża się czasem kilkukrotnie.
Dlatego warto przejrzeć internetowe aplikacje do planowania podróży z uwzględnieniem remontów i natężenia ruchu. Czasem delikatnie nadkładając drogi, unikniemy stania w korku, który jest główną przyczyną naszego porannego stresu. Warto nieco wcześniej wyjść z domu, przewidując, że w godzinach porannych ulice mogą być zatłoczone. Mając zapas czasu będziemy na pewno spokojniejsi, co wpłynie na sposób prowadzenia auta – podpowiada Anna Paszt.
Bezpieczeństwo dziecka w samochodzie
Zawsze przewozimy dziecko w foteliku! W Polskim prawie ruchu drogowego istnieje zapis o fotelikach dla dzieci, który mówi, że dzieci do 12 roku życia, nieprzekraczające 150 cm wzrostu powinno przewozić się w foteliku ochronnym, który odpowiada wadze i wzrostowi malucha.
Gdy podróżujemy samochodem przewożąc dzieci – zawsze jedźmy z bezpieczną prędkością. Nie wykonujmy gwałtownie ryzykownych manewrów np. wyprzedzania, gwałtownego hamowania itp., ponieważ zwiększają ryzyko powstania wypadku, jak również powodują stres u naszych pociech.
Postarajmy się, aby w czasie jazdy dziecko nie rozpraszało uwagi kierowcy – dobrym rozwiązaniem na zaabsorbowanie dziecka w trakcie jazdy jest np. słuchanie e-booków dla najmłodszych.
Gdy dojedziemy na miejsce, pamiętajmy, że dziecko powinno wysiadać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nigdy od strony jezdni, a przed otwarciem drzwi powinno upewnić się, że nie ma zagrożenia ruchu.