BASF: DZIEŃ INNOWACJI I ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

basf-dzien1

Na terenie Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, wspólnie z około 200 Partnerami biznesowymi, przedstawicielami przemysłu chemicznego, organizacji branżowych i administracji, BASF Polska świętowała Dzień Innowacji i Zrównoważonego Rozwoju.

Słowa powitania skierowali do Gości m.in. Harald Pflanzl, Senior Vice President Sub-Region Central Europe BASF i Andreas Gietl, dyrektor zarządzający BASF Polska.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI

TECHNIKA


 

Poprzez wydarzenie firma pokazała, co w praktyce oznacza jej strategiczne przesłanie „Tworzymy chemię dla zrównoważonego rozwoju”.

– Dzień Innowacji i Zrównoważonego Rozwoju to święto współczesnego biznesu, który kreując innowacyjne technologie, odpowiada na aktualne wyzwania – gospodarcze, społeczne, środowiskowe. Jesteśmy dumni, że BASF może z sukcesem wdrażać tego typu rozwiązania także na polskim rynku. Nie byłoby to możliwe bez naszych partnerów biznesowych, którzy dostrzegają potencjał innowacji BASF i wspierają nas w ich codziennym doskonaleniu. Dzień Innowacji i Zrównoważonego Rozwoju podkreśla nasze zaangażowanie w rozwój tej współpracy we wszystkich obszarach aktywności biznesowej BASF w Polsce – powiedział Andreas Gietl, dyrektor zarządzający BASF Polska.

basf-dzien2

Wyzwania współczesnego świata

Szacuje się, że w 2050 roku liczba ludności na świecie przekroczy 9,6 miliarda, z czego blisko 70 proc. będą stanowili mieszkańcy miast. Według prognoz zapotrzebowanie na żywność wzrośnie o 30 proc., a potrzeby w zakresie surowców energetycznych zwiększą się o 50 proc. Dlatego tak ważne jest dostosowanie najnowocześniejszych rozwiązań nie tylko do oczekiwań rynku, ale także potrzeb społeczeństwa oraz globalnych wyzwań, takich jak na przykład dynamiczny rozwój mobilności.

Motoryzacja przyszłości

Jako przodujący dostawca w sektorze motoryzacyjnym, BASF wspiera swoich partnerów biznesowych w osiąganiu wysoko postawionych celów
w zakresie zrównoważonego rozwoju. Firma szacuje, że do 2020 roku liczba aut na świecie przekroczy 1,2 miliarda. BASF opracowuje więc rozwiązania, dzięki którym pojazdy są budowane bardziej efektywnie, dbając przy tym jednocześnie o zmniejszanie ich negatywnego wpływu na środowisko.

W ramach interaktywnej ekspozycji z wykorzystaniem samochodu Tesla S, przedstawiciele działu Coatings firmy BASF zaprezentowali m.in. wodorozcieńczalną technologię Glasurit -najchętniej wybierany system wodnych lakierów bazowych w Europie. Technologia zyskała uznanie w licznych testach pojazdów Tesli, produkowanych w oparciu o lekką konstrukcję aluminiową.

Czynnikiem decydującym o udzieleniu przez producentów Tesli aprobaty na wykorzystanie wodorozcieńczalnej technologii Glasurit była między innymi integracja najnowszych technologii wraz z realizowaniem celów w zakresie równowagi ekologicznej. Technologia zapewnia producentom aut możliwość spełnienia norm dotyczących redukcji emisji lotnych związków do atmosfery.

basf-dzien3

Wśród rozwiązań dla branży automotive można było zobaczyć także katalizatory samochodowe, wytwarzane w fabryce w Środzie Śląskiej pod Wrocławiem – największym zakładzie produkcji katalizatorów firmy BASF w Europie. Produkty te wychodzą naprzeciw współczesnym wymogom środowiskowym, spełniając surowe normy emisji spalin, w tym obowiązującą od 2014 r. normę Euro 6/VI.

Katalizatory stosowane są przez producentów samochodów osobowych z silnikiem benzynowym, jak również samochodów osobowych i ciężarowych z silnikiem wysokoprężnym. Wśród zaawansowanych technologii, które są lub będą stosowane w zakładzie wyliczyć można m.in. System Selektywnej Redukcji Katalitycznej (SCR) czy filtry cząstek stałych do samochodów z silnikiem Diesla.

Produkty te zmniejszają emisję szkodliwych gazów o około 90 proc., dzięki czemu pojazdy wywierają mniejszy wpływ na środowisko.

Nowe technologie firmy BASF sprawdzają się także w innych dziedzinach: dla budownictwie czy rolnictwie. Kompostowalne kubki, talerze, worki na śmieci, folie dla rolnictwa, produkty dla przemysłu opakowaniowego i kapsułki do przygotowania ulubionej kawy z ekspresu to przykład walki o czyste środowisko. Jako jedna z wiodących firm w dziedzinie oczyszczania gazu, BASF ma na swoim koncie ponad 300 udanych projektów – od Afryki Północnej do koła podbiegunowego.

BASF Polska znalazła się w gronie firm, których aktywności zostały opublikowane w 14. edycji Raportu Dobrych Praktyk Forum Odpowiedzialnego Biznesu za rok 2015. Podczas Dnia Innowacji i Zrównoważonego Rozwoju wyróżnione działania BASF w Polsce zostały zaprezentowane przez Mirellę Panek- Owsiańską, prezes FOB.

Wydarzeniem było też otwarcie drugiego laboratorium chemicznego BASF dla dzieci i młodzieży w Humanitarium Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ (pierwsze uruchomiono w 2015 roku).