Bez względu na to, czy jesteśmy użytkownikami nowego samochodu czy pojazd służy nam już kilka lat, powinniśmy dbać o jego prawidłową eksploatację.
Jeśli będziemy wrażliwi na odgłosy silnika i będziemy uważnie obserwować pojazd tak, by w stanach niepokojących niezwłocznie reagować, wydłużymy życie samochodu i podniesiemy jego poziom bezpieczeństwa.
Zobacz także:
BEZPIECZEŃSTWO
Dbanie o prawidłową eksploatację to nie tylko usuwanie usterek i naprawy w sytuacjach, kiedy już coś się wydarzy. To przede wszystkim regularne działania zapobiegawcze. Lista elementów, na które powinniśmy zwracać uwagę jest długa:
– Przegląd techniczny – traktujmy poważnie zalecenia producenta samochodu. Nie oszczędzajmy na oleju, filtrach oleju, paliwa i powietrza. Wymieniajmy je zgodnie z określoną w instrukcji liczbą kilometrów lub po określonym czasie. Podobnie traktujmy pasek rozrządu z pompą wodną oraz świece zapłonowe.
– Zaniedbania w tym zakresie, spowodowane zbyt długą eksploatacją, mogą doprowadzić do poważnej awarii silnika. Powinniśmy jeszcze pamiętać, że bardzo trudno jest podczas przeglądu ocenić stan tych części. Inaczej wygląda sytuacja z częściami, które można ocenić na podstawie badania technicznego. Diagnosta bez większych problemów powinien określić stan naszego zawieszenia, hamulców czy amortyzatorów. W takich sytuacjach, wymieniamy części świadomie, mając pewność, że są zużyte i nie spełniają swojej roli – mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto Škoda.
– Codzienna obserwacja – czynności, które powinniśmy wykonywać regularnie, przynajmniej raz w miesiącu, to sprawdzanie poziomu oleju oraz sprawdzanie ciśnienia w oponach. Musimy pamiętać, że prawidłowo eksploatując samochód wydłużamy jego życie, ale także ograniczamy codzienne wydatki związane z jego użytkowaniem.
Dbajmy także o to, by o uzupełniać płyn do spryskiwaczy. Zimą śnieg i błoto, latem kurz i roje owadów powodują, że ryzyko zabrudzenia szyby jest duże. Sprawne wycieraczki służą przede wszystkim bezpieczeństwu, z drugiej strony miejmy świadomość, że używanie wycieraczek na suchej szybie może spowodować, że szybko zostanie ona porysowana. Nie tylko wpłynie to na widoczność, ale w kolejnych latach będziemy zmuszeni do wymiany szyby.
Jeżdżąc samochodem, zwracajmy uwagę na jego zachowanie na drodze. Starajmy się jak najszybciej zdiagnozować potencjalne nienaturalne zachowanie, np. ściąganie. Wadliwa geometria, źle wyważone koła mogą spowodować szybsze zużywanie się podzespołów i pogorszenie właściwości jezdnych, a co za tym idzie bezpieczeństwa. Jeśli tylko mamy taką możliwość garażujmy nasz samochód. Promienie słoneczne, deszcz czy śnieg mogą naruszyć karoserię i uszczelki w samochodzie.
Dbajmy o silnik uwzględniając dwie charakterystyczne sytuacje. Chwilę po uruchomieniu nie szarżujmy. Silnik potrzebuje kilkunastu sekund na dokładne nasmarowanie, a na rozgrzanie do optymalnych warunków roboczych, kilka minut. Nie rozgrzewajmy również silnika na postoju. Zaraz po odpaleniu silnika powinniśmy już jechać.
Dla prawidłowej eksploatacji pojazdu, warto stosować nowoczesny styl jazdy. Taki, który bazuje na zaleceniach producenta, ale również obejmuje techniki i taktyki ekojazdy. Odpowiednie przygotowanie pojazdu do drogi, unikanie przewożenia niepotrzebnych rzeczy, poruszanie się w duchu eco drivingu zagwarantuje nam przede wszystkim spokój i bezpieczeństwo na drodze. Dodatkowo zaoszczędzimy na paliwie i częściach.
Prawidłowa eksploatacja to szereg codziennych czynności przy samochodzie. To również wyobraźnia i chęć podjęcia odrobiny wysiłku, by uczestnicząc w ruchu drogowym być ambasadorem świadomego, dostosowanego do warunków drogowych stylu jazdy.