Autostop od zawsze był popularnym środkiem transportu podczas wakacyjnych wypadów. Otwierał – głównie młodym ludziom – okno na świat. Tymczasem od kilku lat popularność zdobywa ulepszona i bezpieczniejsza jego forma – wspólne przejazdy.
Przedstawiamy powody, dla których warto podczas wakacyjnych wojaży wybrać właśnie taki sposób podróżowania.
Zobacz także:
ROZMAITOŚCI
– Brak anonimowości: wspólny przejazd daje poczucie bezpieczeństwa, ponieważ pasażerowie i kierowca nie są dla siebie anonimowi. Poza procesem rejestracji w budowaniu zaufania między użytkownikami pomaga system wzajemnej weryfikacji. W serwisie BlaBlaCar zarówno kierowcy, jak i pasażerowie, po zakończonej podróży wystawiają sobie oceny. Są one potem widoczne dla całej społeczności i w ten sposób budują reputację użytkowników.
– Nieprzypadkowi towarzysze: w przypadku podróży zaaranżowanej za pomocą platformy wspólnych przejazdów możemy dobierać osoby o podobnych zainteresowaniach i nawykach, a nawet o zbliżonym poziomie rozmowności (stąd zresztą pochodzi nazwa serwisu BlaBlaCar – osoby „Bla” to osoby małomówne, a „BlaBlaBla” – bardzo rozmowne).
– Przejazdy zagraniczne: dzięki serwisom wspólnych podróży można dotrzeć szybko i tanio do wybranego miejsca w Europie. Szczególnie teraz – w okresie wakacyjnym – wielu kierowców oferuje miejsca w swoich samochodach na międzynarodowych trasach.
– Nowe znajomości: wspólna podróż sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości. Dzięki temu, że użytkownicy na podstawie ocen i opisów zamieszczonych w serwisie mogą wybrać osoby, z którymi chcą podróżować, taka wyprawa może być sympatycznym przeżyciem towarzyskim, umilającym kolejne kilometry.
– Niewielka opłata: jedyną opłatą za przejazd jest proporcjonalna składka na benzynę. Dzięki temu koszt takiego przejazdu jest zwykle niższy niż przejazd pociągiem, autobusem, czy przelot samolotem.
– Okazje: kto nie chciałby pojechać do Włoch czy Chorwacji za symboliczną złotówkę? W serwisach wspólnego podróżowania – podobnie jak u przewoźników lotniczych – można znaleźć prawdziwe okazje. W przeciwieństwie do linii lotniczych nie trzeba takich przejazdów rezerwować z dużym wyprzedzeniem, bo wiele atrakcyjnych cenowo ofert pojawia się w serwisie na kilka dni, a nawet godzin przed podróżą.
– Znany czas przejazdu: wspólne podróżowanie jest zaplanowane w czasie, podczas gdy czas „złapania stopa” trudno przewidzieć. Tradycyjny autostop to często długie czekanie na życzliwego kierowcę oraz kilka przesiadek. Serwis wspólnych przejazdów natomiast pozwala dokładnie zaplanować godzinę wyjazdu, dając pewność, że do celu dotrzemy na czas.
– Door to door: kierowca i pasażer uzgadniają zarówno miejsce zbiórki, jak i miejsce docelowe, więc pasażer ma pewność, że nie zostanie wysadzony w szczerym polu czy też na obrzeżach miasta. Nierzadko zdarza się, że życzliwi kierowcy podwożą nawet pod same drzwi.
Serwisy internetowe, które coraz częściej zastępują tradycyjny autostop, opierają się na prostej idei – łączą kierowców mających wolne miejsca w swoim samochodzie z osobami, które chcą dostać się do tego samego miejsca, w zamian za składkę na paliwo.
Z takiej formy transportu tylko z pomocą serwisu BlaBlaCar skorzystało dotąd ponad 8 milionów Europejczyków, którzy razem pokonali już grubo ponad 3 miliardy kilometrów a rocznie oszczędzają ponad 260 milionów EUR.