AUTOBUSY VOLVO 7900 ELECTRIC BĘDĄ JEŹDZIŁY PO ŁODZI

Volvo Polska dostarczy 17 elektrycznych autobusów miejskich do Łodzi. To kolejne polskie miasto, które w ostatnich tygodniach zawarło umowę na zakup zeroemisyjnych pojazdów.

Wszystkie będą wyprodukowane we wrocławskiej fabryce producenta.


Zobacz także:

ECO

UŻYTKOWE


 

O wyborze modelu Volvo 7900 Electric zdecydowały parametry ekologiczne oraz techniczno- użytkowe. Autobusy, które zostaną dostarczone do Łodzi, są niskopodłogowe i przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnością. Mają długość 12 metrów i mogą pomieścić 75 pasażerów, w tym 34 na miejscach siedzących. Zostaną wyposażone w szereg udogodnień, między innymi klimatyzację, monitoring wizyjny, system informacji pasażerskiej z ekranami LED i LCD oraz ładowarki USB.

– Bardzo się cieszymy, że będziemy mogli dostarczyć do Łodzi elektryczne autobusy miejskie, i że mieszkańcy tego miasta już niedługą będą mogli korzystać z zeroemisyjnego i cichego transportu publicznego. Volvo Polska od lat wspiera rozwój elektromobilności w transporcie publicznym -jako jedyny producent już kilka lat temu zrezygnowaliśmy z produkcji autobusów miejskich o napędzie wyłącznie spalinowym, w naszej wrocławskiej fabryce wytwarzamy tylko pojazdy wykorzystujące napęd elektryczny. Przykład Łodzi pokazuje, że w tym samym kierunku podążają miasta i operatorzy transportu publicznego w Polsce. Mam nadzieję, ze wkrótce będziemy mogli dostarczać kolejne zelektryfikowane autobusy do polskich miast – powiedział Marek Gawroński, wiceprezes Volvo Polska ds. relacji z sektorem publicznym.

– Zakup bezemisyjnych autobusów Volvo to nasza inwestycja w komfort i zdrowie mieszkańców miasta. Chcemy, aby transport publiczny w Łodzi był możliwie najbardziej ekologiczny i jak najcichszy. Inwestycja w autobusy Volvo to kolejny krok w kierunku uczynienia transportu miejskiego w Łodzi jeszcze bardziej przyjaznym mieszkańcom i osobom odwiedzającym nasze miasto. Warto zaznaczyć, że autobusy elektryczne będą kursowały na liniach obsługujących zrewitalizowane centrum Łodzi – podkreśla Zbigniew Papierski, prezes MPK – Łódź.

Elektryczne autobusy Volvo trafią do Łodzi bezpośrednio z wrocławskiej fabryki Volvo, gdzie są projektowane i w całości produkowane. Będą zasilane bateriami, które umożliwią przejazd na jednym ładowaniu trasy o długości powyżej 100 km. Pojazdy będą ładowane w zajezdniach, poprzez ładowarki typu plug- in oraz na przystankach końcowych za pomocą odwróconego pantografu.

Dzięki urządzeniu naładowanie autobusu elektrycznego tak, aby mógł przejechać całą trasę, trwa zaledwie kilka minut, co ułatwia planowanie i optymalizację transportu miejskiego. Volvo zapewnia 6-letnią gwarancję całopojazdową oraz na akumulatory trakcyjne. Również 6 lat obowiązywać będzie gwarancja na konstrukcję szkieletu nadwozia i podwozia, perforację poszyć zewnętrznych oraz na powłoki lakiernicze.

Łódź to kolejne polskie miasto, do którego trafią zelektryfikowane, miejskie autobusy Volvo. Do tej pory dostarczono hybrydy, elektryczne hybrydy i pojazdy elektryczne do Inowrocławia, Sosnowca, Krakowa, Tarnowskich Gór, Jeleniej Góry, Koszalina, Białegostoku, Krosna, Leszna, Grudziądza, Ełku, Kędzierzyna Koźla i Świerklańca. W drugiej połowie sierpnia Volvo zawarło również umowę na dostawę 10 autobusów elektrycznych do Gliwic, a pod koniec września – kolejnych 2 hybrydowych do Ełku.

Do tej pory Volvo na całym świecie dostarczyło operatorom transportu publicznego ponad 4 tys. zelektryfikowanych autobusów.