Komenda Główna Policji, Konferencja Episkopatu Polski oraz Polska Rada Ekumeniczna przypominają, że nieprzestrzeganie przepisów, nadmierna prędkość, alkohol to główne czynniki mające wpływ na liczbę wypadków oraz ich skutki.
Akcja “Nie Zabijaj” została rozpoczęta razem z tradycyjnymi działaniami Policji pn. „Znicz”, w którą na drogach w całym kraju są zaangażowani policjanci z “drogówki”.
Zobacz także:
Nasze zachowanie i podejmowane decyzje, a także sposób odnoszenia się i traktowania innych na drodze mają wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Nieprzestrzeganie przepisów, nadmierna prędkość, alkohol to główne przyczyny wypadków. Brawura i bezmyślność na drodze często kończą się dramatem – zarówno dla poszkodowanego, jak i sprawcy zdarzenia oraz ich rodzin.
W trosce o bezpieczeństwo na polskich drogach Policja wspólnie z Konferencją Episkopatu Polski oraz Polską Radą Ekumeniczną przygotowała akcję informacyjno- edukacyjną pod nazwą „Nie Zabijaj!”, skierowaną do kierowców.
Główne cele akcji to przede wszystkim:
– przypominanie i uświadamianie kierowcom, że nieprzestrzeganie przepisów, nadmierna prędkość, alkohol to główne czynniki mające wpływ na liczbę wypadków oraz ich skutki;
– kształtowanie właściwych postaw i zachowań kierowców;
– wzmacnianie poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.
W ubiegłym roku na naszych drogach zginęło 3026 osób, w tym 868 pieszych, 1544 kierujących i 614 pasażerów.
W ostatnich latach widoczna jest poprawa stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jest to z pewnością efekt zintensyfikowanych i wspólnych działań instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ponadto większa świadomość kierowców, odpowiedzialność i zrozumienie zagrożeń jakie mogą wystąpić na drodze, to również jeden z ważniejszych czynników wpływający na poprawę bezpieczeństwa użytkowników dróg.
Mimo poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w dalszym ciągu zbyt dużo ludzi ginie na polskich drogach. Początek listopada – to dla większości z nas, bardzo trudnym czas, to czas refleksji i zadumy. Nasze myśli są z tymi co odeszli. Odwiedzamy groby bliskich, zapalamy świeczkę, wspominamy, tęsknimy, a następnie bardzo często wyruszamy w długą drogę. Refleksja i zaduma szybko ucieka z naszych głów. Włącza się pośpiech, a my – za kierownicą – zaczynamy odgrywać role np. popędzacza innych kierowców, rajdowca, nauczyciela, pana drogi itp. Ale życie, droga – to nie teatr!
Wystarczy tylko przestrzegać przepisów, dostosować prędkość do warunków panujących na drodze, być uprzejmym i cierpliwym, zauważyć innych uczestników ruchu drogowego, a podróż dla nas i naszych pasażerów będzie o wiele bardziej przyjemna i bezpieczna. Nasza kultura osobista tworzy kulturę jazdy i bezpieczeństwa na drodze!
Na drogach w całym kraju trwa akcji „Znicz 2017”, w którą są zaangażowani m.in. policjanci z Wydziałów Ruchu Drogowego. Niestety pomimo ciągłych apeli o rozwagę i bezwzględne przestrzeganie przepisów prawa o ruchu drogowym nadal nie brakuję osób, które swoimi manewrami na drogach stwarzają realne zagrożenie dla innych kierowców oraz pieszych. Za każdym razem gdy siedzisz za kierownicą i zdecydujesz się na nieodpowiedzialny manewr zadaj sobie pytanie… Na czyim grobie chcesz zapalić znicz? Czy chcesz by na twój grób bliscy przynosili wieńce?
Pamiętajmy, że zbyt wielu „spóźnionych” kierowców nie dojechało do celu!
Źródło: BRD KGP (ar)