AAA AUTO: SPORTOWE AUTA UŻYWANE NIE RUJNUJĄCE BUDŻETU

Peugeot RCZ

Samochody sportowe są drogie, ale nie musimy wydawać fortuny, żeby poczuć radość z jazdy i adrenalinę. Wśród pojazdów używanych czysto można znaleźć “perełki” za rozsądną cenę.

Z okazji zbliżającego się Dnia Ojca, eksperci AAA Auto przygotowali poradnik jak kupić sportowy samochód, nie rujnując przy tym domowego budżetu.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

– Nie wszystkie samochody sportowe są drogie. Jeśli zależy nam przede wszystkim na jak największej radości z jazdy i dawce emocji, dobrym wyborem są samochody używane, które zostały rzetelnie sprawdzone pod względem technicznym. Popularne modele używanych aut sportowych na ogół są bardzo dobrze wyposażone, a co ważniejsze utrzymują swoją wartość w czasie. Z naszych danych sprzedażowych wynika, że używane auta sportowe są wybierane jako drugie w kolejności, po mniejszych modelach aut rodzinnych i trzecie w gospodarstwach domowych – powiedział František Švec, Dyrektor Generalny AAA Auto w Polsce.

Cabrio, coupe, a może hot hatch?

Kabriolet z dachem z tkaniny zapewnia romantyczne doznania – wiatr we włosach, promyki słońca na twarzy i urok dzikiej przygody, ale z drugiej strony także zwiększony hałas i mniejsze bezpieczeństwo.

Wyborem dla osób, które bardziej cenią sobie bezpieczeństwo jazdy, będzie z pewnością coupe z wysuwanym metalowym dachem, na przykład Peugeot RCZ lub Mercedes- Benz SLK. Zarówno w przypadku cabrio i coupe należy liczyć się z mniejszą pojemnością bagażnika, który jest zwykle bardziej obszerny w przypadku coupe. Jeśli ponad wszystko cenimy przestrzeń bagażową i chcemy podróżować z całą rodziną, wtedy najrozsądniejszym wyborem będzie któryś ze sportowych modeli hatchbacków, na przykład Volkswagen Polo GTI.

VW Polo

Upewnij się czy Cię stać

Samochody sportowe są drogie nie tylko w salonie, ale także po jego opuszczeniu. Koszty ich eksploatacji mogą być wysokie: zużycie paliwa, serwis, części, koszty ubezpieczenia są znacznie wyższe niż w przypadku np. samochodów rodzinnych. Jedną z dobrych informacji dla nabywców aut sportowych jest fakt, że znacznie wolniej tracą one na wartości.

Osoby decydujące się na zakup takiego auta bardzo często realizują go na rynku aut używanych, co powoduje, że modele „trzymają” ceny, ponieważ jest na nie stały popyt.

Wybierz najlepszą opcję wyposażenia

Auta sportowe są na ogół bardzo dobrze wyposażone, ale na ich wartość wpływ mają także kolor nadwozia, odpowiednie felgi aluminiowe, czy skórzane wykończenie wnętrza. Wiele samochodów sportowych jest dostępnych w wersji z łopatkami zmiany biegów przy kierownicy, która zwiększa atrakcyjność auta i znacznie ułatwia prowadzenie, szczególnie w przypadku dużego natężenia ruchu.

Naucz się go prowadzić

Nie bez powodu producenci samochodów sportowych oferują jazdy doszkalające dla kierowców, którzy po raz pierwszy planują zasiąść za kierownicą auta sportowego, ponieważ prowadzi się go w nieco inny sposób. Większość aut sportowych ma napęd na tylne koła, jednak jazda z takim napędem wymaga więcej (innych) umiejętności niż jazda samochodem z napędem na przednie koła.

Mercedes SLK

W przypadku tylnego napędu bardziej prawdopodobna jest nadsterowność, która wymaga szybkiej reakcji kierowcy. Jeżeli nie ufasz swojemu refleksowi, warto rozważyć zakup samochodu sportowego z napędem na przednie koła lub nawet na cztery koła (np. modele Audi).

Przykładowe używane auta sportowe za rozsądną cenę:

* Peugeot RCZ 1.6 THP – rasowy sportowiec, świetny na wypady weekendowe; mocny 200-konny silnik; efektowny wygląd, atrakcyjna sylwetka; z tyłu dwa miejsca dla dzieci; maksymalna prędkość 235 km/h.
* Volkswagen Passat CC 2.0 TSI: sportowa sylwetka czterodrzwiowego coupe; przestrzenne wnętrze z przodu i z tyłu; duży bagażnik; bogate wyposażenie z nawigacją i fotelami z miękkiej skóry; mimo, że jest to samochód sportowy, zmieści się w nim cała rodzina; 200-konny silnik benzynowy, prędkość maksymalna: ponad 230 km/h.
* Mercedes Benz SLK: luksusowy, sportowy roadster, bogate wyposażenie; manualna skrzynia biegów, napęd na tylne koła; maksymalna prędkość: ponad 230 km/h.
* Mini Clubman Cooper S: szykowne wykończenie wnętrza; w odróżnieniu od zwykłego Mini ma więcej przestrzeni z tyłu i lepszy dostęp do tylnej kanapy; całkiem spory bagażnik z wyjątkowo praktycznymi skrzydłowymi drzwiami; zmieści się w nim cała rodzina, łącznie z psem; maksymalna prędkość to ponad 220 km/h.
* Volkswagen Polo GTI: mały, szybki i zwinny hot hatch – stanowi połączenie szybkości samochodu sportowego z właściwościami użytkowymi zwykłego hatchbacka; wygodny w codziennej eksploatacji; stylowa czerwona linia wokół osłony chłodnicy oraz elegancka tkanina foteli – nawiązanie do Golfa GTI; relatywnie dużo miejsca dla dzieci na kanapie; maksymalna prędkość to 230 km/h.