Zakup auta to dla wielu osób jedna z kluczowych decyzji, którą podejmują w życiu. Według rocznego raportu AAA AUTO w 2016 roku w Polsce pojawiło się 1 958 000 ofert sprzedaży samochodów używanych.
Z kolei z danych rządowej ewidencji CEPiK wynika, że nowych samochodów osobowych i lekkich dostawczych zarejestrowano w ubiegłym roku niemal 476 tys.
Zobacz także:
Wybór z tak dużej oferty aut, tego jedynego, który spełniać będzie nasze oczekiwania, jest nie lada wyzwaniem.
– Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem samochodu, nie tylko takich, jak cena auta, jego ekonomiczność, przeznaczenie, niezawodność czy prestiż marki. Każdy kupujący musi wziąć pod uwagę także ekonomiczność finansową zakupu w kontekście utraty wartości auta, sposobu finansowania, dodatkowych nakładów jakie wiążą się z jego użytkowaniem. Uważam, że złotym środkiem pomiędzy nowym a używanym samochodem, jest rzetelnie sprawdzony, posiadający gwarancję samochód używany – powiedział Leos Pilnaj, Dyrektor Generalny AAA AUTO w Polsce.
Z tym stanowiskiem z kolei polemizować bez wątpienia będą przedstawiciele firm importujących nowe auta.
Zanim wydasz ciężko zarobione pieniądze, poniższe zestawienie może Ci pomóc w podjęciu decyzji o zakupie nowego lub używanego auta:
NOWY SAMOCHÓD
Niekorzystne: wyższa cena, stała utrata wartości (wartość auta spada ze względu na stopień zużycia z upływem czasu; nowy samochód traci wartość w minutę od jego zakupu i ro o kilkanaście procent), wyższy koszt ubezpieczenia (ze względu na wartość pojazdu).
Korzystne: gwarancja (jest kompleksową gwarancją określoną w czasie lub w kilometrach, najnowsze rozwiązania i opcje (swoboda wyboru najnowszych rozwiązań i wyposażenia aut), najwyższa jakość (nowe auto powinno być pozbawione wszelki wad technicznych).
SAMOCHÓD UŻYWANY
Niekorzystne: wyższe oprocentowanie rat kredytu (używany samochód oznacza większe odsetki od kredytu niż w przypadku auta nowego; często dużo starsze samochody w ogóle nie kwalifikują się do kredytowania), ograniczona lub brak gwarancji (profesjonalni dilerzy zazwyczaj oferują gwarancje na używane auta, ale jeśli samochód kupowany jest od prywatnego sprzedawcy – gwarancji nie można oczekiwać, większe prawdopodobieństwo napraw (używane auto może wymagać wyższych kosztów związanych z użytkowaniem, żeby je zredukować przed zakupem należy pamiętać: szczegółowo sprawdzić książkę serwisową, sprawdzić pojazd w świetle dziennym , odbyć jazdę testową w różnych warunkach, poddać auto szczegółowemu przeglądowi przez mechanika),
Korzystne / niekorzystne: mniejszy wybór opcji (nie można zamówić wyposażenia auta uszytego „na miarę”, ale za mniejsze pieniądze często można uzyskać więcej opcji wyposażenia).
Korzystne: niższa cena (używane mają niższą cenę zakupu i mogą mieć lepszy stosunek ceny do wartości auta w ogóle), zmniejszająca się utrata wartości (używane także tracą na wartości, ale największa strata ma miejsce w ciągu jego pierwszych trzech lat).
Tak więc nowy czy używany? Uniwersalnej recepty na to pytanie nie ma. Trzeba samemu dokładnie rozważyć wszystkie “za” i “przeciw”…